Putin’den Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın özelleştirilmesine onay

9

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ülkenin en büyük bankası Sberbak’ın yüzde 7,58’nin özelleştirilmesi ile ilgili kararı onayladı. Rusya başbakanlık internet sayfasından yapılan açıklamada Putin’in 17 Mayıs’ta özelleştirme ile ilgili kararı onayladığı belirtildi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank özelleştirilmesi üç yıllık büyük paket çerçevesinde ele alınıyor. Özelleştirme ile ilgili çalışmaların yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor.

Rusya'da ekonomik krizden çıkış ve modernizasyon programlarının yürütülebilmesi için 1 trilyon rublelik (34 milyar dolar) özelleştirme programına şubat ayında start verilmişti. Rusya'nın ikinci büyük bankası VTB'nin yüzde 10'u piyasa şartlarında 96 milyar rubleye (3,3 milyar dolar) alıcı bulmuştu.

Özelleştirme sürecinde iki kat talep alan VTB’nin hisseleri ruble bazlı MICEX indeksinde yüzde 1,69 değerlenmiş ve hükümetin hisseleri de yüzde 75,5’e gerilemişti.

VTB’nin özelleştirilmesinin ardından Putin VTB Başkanı Andrey Kostin’i uyararak yatırımcıların çıkarlarının dikkatli bir şekilde korunmasını talep ederken, VTB’nin önümüzdeki yıl yüzde 10’luk bir oranı daha özelleştirmeye açması bekleniyor.

Tamamı devlete ait olan ve tarım sektöründe faaliyetlerini sürdüren Rusya'nın en büyük beş bankasından biri Rosselkhozbank'ın da yüzde 25'i satılacak.

Özelleştirilecek şirketler arasında devlet petrol şirketi Rosneft'in yüzde 25'lik hissesi, RusHydro hidroelektrik santral şirketinin yüzde 7,9'u, Federal Enerji Sistemleri Şirketi'nin yüzde 4,11'i, gemi üretim şirketi Sovcomflot'un yüzde 50'lik hissesi, Tahıl Birliği Şirketi'nin yüzde 100'ü ve ülkenin dev demiryolları şirketi RZhD'nin de yüzde 25'lik hissesi yer alıyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana gerçekleştiren en büyük özelleştirme paketinin genişletilerek yaklaşık 900 işletmeye çıkarılması gündemde. Beş yıllık süre için belirlenen ikinci aşama ile birlikte toplam rakam 1,8 trilyon rubleye (60 milyar dolar) ulaşabilir. Gelirlerle bütçe açığının kapatılması ve ekonomik modernizasyon sağlanacak. Başarılı bir özelleştirme programının gerçekleşmesi durumunda gelirlerin beklenenin çok üzerinde olması bekleniyor.