Gümrük Müsteşarı: Rusya gümrüklerinde üçlü model için çalışıyoruz

4

Türkiye Başbakanlık Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız Rusya ile ticarette hız ve güvenlik açısından önemli avantajlar sağlayan, Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulamasını hava, deniz ve karayolu olmak üzere üçlü modele dönüştüreceklerini belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Altunyaldız, “Rusya’nın daveti üzerine Moskova’ya geldik. Yapacağımız görüşmelerde hem Türkiye tarafındaki başta İhracatçı Birlikler olmak üzere tüm sektör, ayrıca da Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirket, sivil toplum örgüt temsilcileriyle ticaret konularını masaya yatırdık. Onlardan aldığımız talepleri, istek ve önerileri gözden geçirdik, alternatif modelleri görüştük. Yarın Rus meslektaşlarımla yapacağımız görüşmelerde ortaya konulan modelin bir adım daha geliştirilmesini ele alacağız” diye konuştu.

 

 

BGH’nin daha etkin hale gelmesi için sistemi Rus meslektaşları ile ele alacaklarını kaydeden Türk yetkili, “Bu konuda olumlu gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Rusya tarafı da bu modelle ilgili son derece pozitif. Modelin etkin şekilde işletilmesini istiyor, biz de istiyoruz. Bu kapsamda özel sektördeki tüm temsilciler de istiyor. Şimdi geldiğimiz noktada pilot olarak uygulanan havayolu taşıma modeline uygun şekilde yürüyen bir sistemin bundan sonra deniz ve karayoluna da yaygın bir şekilde uygulanmasının sağlanmasına çalışacağız. Rusya tarafının talebi de bu yönde. Malum, havayolu taşımacılığı diğerlerine göre maliyet olarak biraz pahalı. Dolayısıyla hava, deniz ve karayolu olmak üzere üçlü modelin oluşturulabilmesi yolundayız” dedi.

BGH tekelci bir yapıya dönüşmemeli

İki ülke arasında gelişen ticaretin etkin şekilde karşılıklı olarak pazarlara ulaşatırabilmek için ortaya konulan BGH uygulanmasının önemine değinen Gümrük Müsteşarı, “Bu hattın amacı, güvenli tedarik, seri sevkiyat, rekabetci malların pazara ulaştırılması ve bu bağlamda rekabetci olarak ulaşılan ürünlerin iki ülke arasındaki ticarete hizmet etmesi. Bu çerçevede BGH’da gerçekleştirilmesi gereken unsurlar iki ülke arasındaki gümrük kurumları başkanlarını, eşbaşkanlarının yaptığı toplantılarda dönemler itibariyle görüşülerek sorunlar tek tek giderilmeye çalışılıyor. En son Mart ayında ülkemizde Rusya Gümrük Federal Servisi Başkanı Andrey Belyaninov başta olmak üzere Rus heyetini ağırladık. Ve bu toplantılarda ortaya konan unsurlar vardı. Bunlardan en önemlisi BGH’nin asla tekelci bir uygulamaya dönüşmemesi. BGH aracıları mutlaka ortadan çıkaracak, doğrudan ihracatçı ve ithalatçıyı, sadece iki tarafta ortaya konulmuş unsurların denetiminden geçirmek yoluyla güvenli sevkiyatına doğrudan hizmet edecek, ticaretin akışını kolayaştıracak bir sisteme dönüştürülmesi yolunda görüşmeler yapılmakta” şeklinde konuştu.

BGH’de hedef Rusya-Türkiye ticaretinin verimli hale gelmesi

Rus tarafı ile yapılan görüşmelerde önemli başlıkların ortaya konduğuna değinen Altunyaldız önemli tespitlerde bulundu: “Bu bağlamda yaptığımız görüşmelerde 3-4 unsuru gerçekleştirmek yolunda önemli mesafeler aldık. Bunlardan birisi, Rusya tarafıyla imzalamış olduğumuz mutabakat çerçevesinde kesinlikle bu işin tamamen serbest Pazar ekonomisi içerisinde, isteyen her aktörün girebileceği bir sistem olmasıdır. Tekelci uygulamaların olmaması, ikincisi asla aracıların olmaması. İhracatçı ve ithalatçının doğrudan ilişkisini engelleyecek bir unsur olmaması. Üçüncüsü, rekabetin geliştirilmesi anlamında iki ülke arasındaki hızlı, güvenli ve seri sevkiyata hizmet etmesidir. Bir diğer unsur ise tamamen gerçek fiyatlar üzerinden, yani Rusya ve Türkiye arasındaki piyasada oluşan yüksek fiyatlar üzerinden referans fiyat konu olmadan alışverişin temin edilmesi. Rus-Türk ilişkilerinin bu çerçevede geliştirilmesine hizmete edecek bir sevkiyat modelinin inşa edilmesi ve ticaret alanına sunulması.”

Fuad Seferov, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan