'Rusya gümrüklerinde BGH uygulaması genişletilsin'

27

Moskova’da Türkiye Başbakanlık Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız’la bir araya gelen Türk işadamları Rusya’da uygulanan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın (BGH) kara ve deniz gümrüklerinde de uygulanmasını istedi. Bazı işadamları BGH’nin ekonomik olmadığını savunurken, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, “Hepinize mesajım şu: BHG iyi bir sistem. Bizim 90’lı yıllardan kalma ezberi unutmamız lazım” çağrısında bulundu.

Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB tarafından Smolenskaya Golden Ring Oteli’nde düzenlenen görüşmede Gümrük Müsteşarı Altunyaldız, işadamlarıyla bir araya gelmekten mutlu olduğunu dile getirdi. Altunyaldız, “Daha önce de Moskova’da Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndaki görevlerim itibariyle bulundum. Rus-Türk ilişkileri hem siyasi hem de ticari alanlarda iyi bir düzeye gelmiş bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın çizdiği strateji bağlamında geldiğimiz noktada sizlerin de çok büyük katkıları var. 2008’den önceki rakamlara da ulaşabilmemiz söz konusu. Biz bu çerçevede hedeflenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilmesi yönünde normal ticaret yolu ile birlikte BGH uygulamasını da başlattık. Hedef şu: Ticaretin kolaylaştırılması, Rusya-Türkiye arasında özellikle sezonluk, moda dediğimiz ürünlerdeki trendin yakalanabilmesi, yaş sebze meyvede hızlı sevkiyatın gerçekleştirilebilmesi ve ayrıca da hızlı lojistiğin perakende ile tedarikle birleştirilebilmesi. Kısaca dünya rekabetinde uluslararası ticaretteki rekabette öne geçebilmeyi sağlayan unsurlarda Türkiye olarak neler yapabiliriz ortaya koyduk. Bu kapsamda faaliyetlerimizi artırıyoruz” sözlerini dile getirdi.

BGH ekonomik değil

gumruk_2

Müsteşar Altunyaldız’ın konuşmasının ardından söz alan RTİB Başkanı Ali Tunç Can da BGH hattının ekonomik olmadığı eleştirisi getirdi. Can konuşmasında, “BGH avantajlı değil. Belki siyasi açıdan iyi, ama ekonomik açıdan olumlu bulunmuyor. Tüm ilgili hizmetler pahalı, lojistik ve broker başta olmak üzere. Kara ve deniz gümrüklerinde de BGH’yi başlatmayı öneriyorum” teklifinde bulundu. Bunun üzerine Gümrük Müsteşarı, “Somut olarak neyi kastediyorsunuz?” sorusuna, “BGH’daki ekonomik maliyet diğer gümrüklere göre iki kat fazla. BGH havaalanlarıyla sınırlı kalmamalı” diye konuştu.

Bazı işadamları da “BGH kullanışlı değil, sanayi ürünlerini buradan taşıyamayız. Belki başka havaalanlarından aktarma yoluyla yararlanabiliriz. Bunu sayın Müsteşar Rus mercilere aktarabilir misiniz?” teklifinde bulundu.

Toplantıda söz alan Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan, “Özellikle hepimizin Rusya gümrük politikasını iyi bilmemiz lazım. Rusya’da gümrüklerde farklı grublar var. Şimdi başka hava alanlarından bahsedildi. Vnukovo Havalimanı hizmetleri daha pahalı. Domodedovo ise daha ucuz. Şeremetyovo’dan Vnukovo’ya mal bir haftada ulaşamıyor. Ayrıca bizim 90’lı yıllarda alıştığımız ezberi de artık unutmamız lazım. Rusya gümrük alanında da kabuk değiştiriyor. Sizlere mesajım şu: BGH iyi bir sistem. Evraklarınız daha temiz geliyor. Örneğin Çerkizovski büyük pazaryeri kapandı. Çok arkadaşımızın ürünü ortada kaldı. Çünkü malın temiz bir evrakı yok. Dolayısıyla BGH’nin iyi bir sistem olduğunu bir Başmüşavir olarak savunuyorum” dedi.

BGH’yi korkmadan kullanalım

gumruk_3

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi’ne bağlı Rostek şirketi Türkiye Temsilcisi Orhan Atlı da BGH sistemini savundu. Atlı, “Benim önerim insanların korkmadan bu hattı kullanmaları. Sonuçta bu iki ülke arasında kurulan pilot bir proje. Pilot projenin çalışması için insanların gelmesi gerekiyor. Pilot projenin çalıştığı görüldüğü zaman diğer gümrüklere de bu sistem kaydırılacak. Şu anda en büyük sıkıntısı bu sistemin çalıştırılmaması. Çünkü insanlar kayıt dışı mal getirmeye alıştılar. Bu alışkanlıklarından vaz geçemiyorlar. Halbuki resmi gümrükleme ile ürünlerini getirdikleri halde başlarının kayıt dışı yol ile getirdikleri kadar ağırmayacağını görecekler. Ve tüm işlemler daha ekonomik olacak... Rusya gümrüklerinde Türkiye'den gelen resmi evrak ne ise onu kabul ederek onun üzerinden gümrükleme yapıyorlar. Bir malın ihtisas fiyatı 5 dolar gösteriliyorsa. Siz buna iki dolar dediğinizde size 5 dolarda gümrükleme yapılıyor. Ancak siz bunu BGH'den getirdiğinizde gümrüklemeniz iki dolardan yapılacağı için zaten kazançlı oluyorsunuz. 5 doların gümrüklemesini ve KDV'sini ödemek nerede, 2 doların KDV ve gümrüklemesini ödemek nerede!” tespitinde bulundu.

Fuad Seferov, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan