Rusya Ekonomi Bakanlığı: Cari açık rublede devalüasyona neden olabilir

154

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç rublenin 2011’de güçlenme potansiyeline sahip olduğunu, ancak cari açığın bu şekilde devam etmesi durumunda 2013-2014’de rublede devalüasyon ihtimali olduğunu söyledi.

Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre Fransa’da gerçekleşen forumda konuşan Klepaç, “Merkez Bankasının rublenin güçlenmesine izin vermesi ve 2011’de ticaret fazlasının 100 milyar doların üzerine çıkmasının beklenmesi rublenin güçlenmeye devam edeceği anlamına geliyor.” dedi.

İlk beş ayda ülkeden yaklaşık 35 milyar dolarlık net çıkış olduğuna işaret eden Klepaç, yüksek petrol fiyatlarının yatırımları artırmak yerine elverişsiz yatırım şartları nedeni ile ülkeden nakit çıkışını hızlandırdığını belirtti.

Rusya Merkez Bankası ve Ekonomi Bakanlığı’nın Rusya’nın 2013 ve 2014 yıllarında ödemeler dengesinde açık oluşacağı öngörüsünde bulunduğuna değinen Klepaç, bu durumun Rusya ekonomisi için risk oluşturduğuna değindi.  

Mevcut açığın ciddi bir sorun oluşturmadığını hatırlatan Klepaç, “Bir çok ülke kısa vadeli nakit giriş sorunlarını telafi edebilir. Rusya’nın buna ek olarak ek garanti sağlayan 500 milyar dolarlık uluslar arası rezervi var” bilgisini verdi.

Klepaç cari açığın artması ve rublenin güçlenmeye devam etmesi durumunda bunun devalüasyonla sonuçlanma riski olduğunu vurguladı.
Merkez Bankası’nın faiz oranlarında yumuşak revizyon programını doğru bulmadığını ifade eden Klepaç, “Durumun riskli olduğunu düşünüyorum.” eleştirisi getirdi.

Rusya’nın yıl sonunda yüzde 4,2-4,5 oranında büyümesinin beklendiğini ifade eden Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Klepaç, petrol varil fiyatlarının 100 doların üzerinde olmasının nispeten yüksek olduğunu, bir miktar değişimin öngörülebileceğini belirtti. Bakan Yardımcısına göre dış borç alma kapasitesi açısından Rusya’nın avantajı hayli yüksek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan