Türkiye Rusya'dan doğal gazda indirim isteyecek

0

Rus Gazprom şirketi, İtalyan Edison şirketine verdiği doğalgaz fiyatında indirime gitti. Rusya ile yeni doğalgaz alım anlaşması yapmak için pazarlıkları sürdüren Türkiye de indirim isteyecek.

Ankara'da dün MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) heyetini kabul eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplarken, indirim taleplerinin doğalgaz müzakerelerinin bir parçası olacağını söyledi. "Edison'a yapılan indirim BOTAŞ'ın elini güçlendirir mi?" sorusu üzerine Bakan Yıldız, "Edison'daki miktar azdır-çoktur, bizdeki miktar azdır-çoktur tartışılır, ama biz bütün müzakere süreci içerisinde söyleyeceklerimizi söyleyeceğiz. Rusya Federasyonu ile piyasa değerleri, Avrupa'ya satılan gaz miktarları, onların ücretlendirmeleri, dünyadaki fiyatlandırmalar... Bunların hepsini karşılıklı müzakere edeceğiz." dedi.

"Rusya'dan indirim talep edilecek mi?" sorusuna ise Bakan Yıldız, "Tabii ki o da müzakerenin bir parçası olacak." karşılığını verdi. Elektrik dağıtım ihalelerinde birincilerin ödemeleri yapmaması üzerine elenerek, ikincilerin çağrılmasıyla ilgili olarak ise Bakan Yıldız, "Takvim devam ediyor. Kamu üzerine düşeni şeffaf bir şekilde yaptı. İkinci sıradakiler, olmazsa üçüncü sıradakiler verdikleri teklifin arkasında durarak sürece devam edecek." dedi.

Taner Yıldız, Libya'ya ücreti mukabilinde 10 bin ton akaryakıt aktarıldığını da söyledi.

Kaynak: Zaman