Rusya büyüme hızını yüzde 4,1’e çekti; dolar 32 ruble olacak

3

Rusya ekonomi bakanlığı bütçe harcamalarında kısıtlamalar ve artan ithalat rakamları nedeni ile 2011’de öngörülen yüzde 4,2 büyüme hızını yüzde 4,1 olarak revize etti. Bakanlık öngörüsüne göre endüstriyel üretimde gerileme beklenirken, dolar da 32,2 ruble seviyesine çıkacak.

Rusya Ekonomi Bakanlığı Yardımcısı Andrey Klepaç basına yaptığı değerlendirmede ilk yarıda yaşanan zayıf rakamların devam etmesi durumunda büyüme rakamlarının yüzde 3,8-3,9 aralığına gerileyebileceğini vurguladı. İlk çeyrekte yüzde 4,1 büyüyen Rusya, ikinci çeyrekte yüzde 3,7 büyüme hızında kaldı.

Bir ay önce yaptığı “güçlü ruble ve istikrarlı büyüme” değerlendirmesinin aksine açıklamalarda bulunan Klepaç, “Bakanlık endüstriyel büyüme projeksiyonunu yüzde 5,4’ten yüzde 4,8’e çekti. Ruble ise dolar karşısında zayıflamaya devam edecek. 2012-2014 sürecinde halen 28,7 ruble olan dolar 32,2 rubleye kadar çıkacak” dedi.

Sermaya kaçışının 2011’de 40 milyar dolara çıkacağını kaydeden Ekonomi bakanlığı, 2012’de nakit çıkışın durmasını bekliyor.

Petrol varil fiyatlarının gerilemesi ve uluslar arası mali piyasalarda yaşanan sorunları dikkate alan bakanlık, özellikle hammadde ihracına dayalı ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmesinden endişe ediyor. Bu çerçevede tahminlerini revize eden Rusya Ekonomi Bakanlığı yıl sonunda yapılacak parlamento seçimleri ve 2012 Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri nedeni ile de hazinenin olumsuz etkileneceğini öngörüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan