TUSKON köprü oldu; mobilyacıların Rusya ihracat hedefi 500 milyon dolar

34

Bursa Girişimci İşadamları Derneği üyesi 35 mobilya üreticisi firma İnegöl’den Rusya’ya çıkarma yaptı. TUSKON Moskova şubesi aracılığı ile gerçekleşen iş gezisinde Rostov ve Moskova’da faaliyette bulunan Rus mobilya üreticileri ve mağaza sahipleri ile ikili toplantılar gerçekleştirildi.

Rusya’nın 2010’da 2 milyarın üzerinde mobilya ithal ettiğine dikkat çeken mobilyacılar, Rusya pazarında aktif olmak istediklerini ve kendilerine 2015’e kadar 500 milyon dolar ihracat hedefi belirlediklerini açıkladı.

Türkiye mobilya üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren ve yüzden fazla ülkeye mobilya ihraç eden İnegöllü mobilyacılar, Rusya pazarına hızlı giriş planlıyor.  Kalite, üretim kapasitesi ve çeşitlilik konusunda sorun görmediklerini ifade eden mobilyacılar, pazarlama ve ulaşım ağlarının kurulması için kolları sıvadı. Mobilyacılar için ilk lojistik merkezin de yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.Moskova Milan otelde düzenlenen Rus meslektaşları ile ikili tanıtım toplantısına Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Attila Gökhan Kızılarslan, BUGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akıskali, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava katıldı. Siyasi alanda stratejik ortaklık hedefine doğru atılan adımların Rusya ve Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilere olumlu yansımaları olduğuna değinen Kızılarslan, TUSKON ve BUGİAD’ın faaliyetlerinin de bunun bir örneği olduğunu belirtti.

Büyüme rakamları iş adamlarımızın omuzunda

Türkiye’nin ilk çeyrekte büyüme rakamlarında dünya birincisi olduğunu, ikinci çeyrekte de aynı ivmenin devam ettiğini kaydeden Kızılarslan, “Büyüme rakamları iş adamlarımızın, sanayicimizin, ihracatçımızın ortaya koyduğu çabaların sonucu. Önümüzdeki dönemde de sağlıklı bir şekilde bu büyümenin devam edeceğine inanıyorum” dedi. Türkiye’de oluşan artı değerlerin dış pazarlara satışında Rusya’nın avantajlarının fazla olduğuna değinen Kızılarslan, daha fazla iş adamının Rusya’ya gelmesini istediklerini söyledi.

Rusya’da kriz beklentisi yok

Rusya ve Türkiye arasında belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin hayal olmadığına değinen Kızılarslan bu rakamların 2015-2020 aralığında yakalanabileceğini vurguladı. Gümrük ve diğer konularda zaman zaman bir kısım teknik sorunlar yaşansa da bunların siyasi liderlerin iradeleri ile aşıldığını hatırlatan Kızılarslan, “Rusya özelinde herhangi bir ekonomik kriz beklentisi yok. Rusya sürekli büyüyen bir ekonomi ve bu trend önümüzdeki yıllarda da devam edecek. 2008-2009’da ekonominin gazı alındı. Şu an gayet rasyonel rakamlardan hareket ediliyor. Enerji ihracatçısı bir ülke ve bölgesel anlamda da önemli gelişmeler görüyoruz. Biz müşavirlik olarak Rusya’da herhangi bir kötüye gidiş, ya da finansal bozulma beklemiyoruz” şeklinde konuştu.BUGİAD Başkanı Akıskali de yaptığı değerlendirmede yüzden fazla ülkeye ihracat yapan İnegöllü mobilyacıların Rusya pazarında bugüne kadar zayıf kaldığını, ancak yeni dönemde şehir şehir, kapı kapı Rusya’yı dolaşarak ihracat rakamlarını artıracaklarını kaydetti. Mobilya sektörünün çok düşük olan ihracat rakamını Rusya pazarı açısından 500 milyon dolar gibi bir rakama çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Akıskali, “Rusya’dan mobilyacı iş adamlarını da Türkiye’ye götürmeyi, fabrikalarımızı gezdirmeyi planlıyoruz. Rusya’nın 2 milyar doların üzerindeki mobilya ithalat pastasından biz de pay almak istiyoruz” dedi. Akıskali depo ve diğer lojistik çalışmalarla ilgili yıl sonuna kadar somut adımlar atılacağını kaydetti.

Ankara ile İnegöl’ün çarkları uyumlu

Hürarslan mobilyadan Osman Arslan da geziden çok istifade ettiklerini, ufuklarının açıldığını kaydederek, “Rusya pazarında iyi çalışmamız gerekiyor. Maliyetler yüksek, birlikte hareketler olursa sonuç alabileceğimize inanıyorum. Büyük ölçekli düşünmemiz gerekiyor. 14-15 ayrı ülkeye ihracat yapıyoruz, Rusya’yı da kapsamımıza almak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Baysal Orman Ürünleri’nden Mesut Baysal da yirmi yıl önce geldiği Rusya ile şu an gördüğü Rusya arasında çok büyük fark olduğunu, siyasi ilişkilerle elde edilen elverişli ortamın ticaret ayağını sağlamlaştırmak istediklerini kaydetti. İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanlığını da yürüten Baysal, “Rusya’ya sefer başlattık. Buradan çok güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili gelip gitmeye devam etmemiz gerekiyor. Şu ana kadar ürünü talep eden firmalar fabrikamızın kapısından alıyordu. Artık bunu değiştirmemiz gerekiyor. Buradaki esnafın kapısına kadar ürünü getirecek yolları bulmalıyız” önerisinde bulundu.

TUSKON Rusya temsilcisi Tırnava da, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi için çabalarını sürdürdüklerini farklı sektörler için küçük çaplı yoğun programlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Çin ve İtalya’nın Rusya mobilya sektöründe etkili olduğunu kaydeden Tırnava, “BUGİAD aracılığı ile 35 mobilya üreticisi firma Rusya’ya geldi. TUSKON üyesi Boydak grubu Rusya’da bir fabrika satın alarak öncü oldu. Diğer firmalarımız da açılan bu yolda ilerleyecek” dedi.

Türk iş dünyasının ürünlerini tüm dünyaya ulaştırabilmek için ülke ülke ellerinde çanta dolaştıklarını kaydeden Vardi mobilyadan Murat Gültekin de, Ankara ile İnegöl’ün çarklarının uyumlu işlemesinin neticesinde büyümenin gerçekleştiğine dikkat çekti.

Rus mobilyacılar ortak üretim istiyor

Rusya Mobilyacıları ve Ağaç İşletmeleri Derneği Başkanı Vladimir Makayev Türk meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunduklarını, bir çok konuda benzer düşüncelere sahip olduklarını kaydetti. Karşılıklı ve ortak yatırımlar yapmanın gerekliliğine değinen Makayev, “Teknoloji, kaliteli mal ve dizayn gibi konularda çalışmalar yaparak ortak üretimler yapabiliriz. Ya da ortak projeler geliştirerek dernek ve kuruluşlarımıza üye olan mobilya fabrikacıların dikkatini çekebiliriz. Bizim eksiğimiz bu alanda biraz acemi ve yeni öğreniyor olmamız. Kaba hesapla Rusya’da özel sektör son 20 yılda gelişmeye başladı ve birçok şeyi yeniden öğreniyoruz. Eksiklerimizi gidererek ilerliyoruz diyebilirim. Ülkemizde de birçok alanda gelişmeler var bazı konular rayına oturmaya başladı. En azından öngördüğümüz şekliyle diyebilirim ki normal şartlar altında çalışabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da gerekli alt yapı çalışmalarını yaparak yatırım yapan şirketlerin büyük çoğunluğunun başarılı olduğunu belirten Rus iş adamı, “Rusya’da yatırım yapmak isteyen istekli ve maddi sıkıntısı olmayan birçok şirketin ülkeyi tanımama gibi eksiklerini görüyoruz. Bu konuda dernek ve kurumlara büyük ölçüde görev düşüyor. Şirketler Rusya’nın şu anki pazarını çok iyi incelemeli, mal kalitelerini belirlemeleri, rekabet edebilecekleri alanları belirlemeli.” dedi.

Rus iş adımından Türk şirketlerine uyarı

Rusya’da iş dünyasında olumlu yönde ilerlemelerin olduğunu hatırlatan Makayev şu tespitlerde bulundu:

“Ticaret gittikçe yasallaşıyor, belirsizlikler kaldırılıyor, iş adamlarımız artık yabancı yatırımcılarla ciddi ve uzun vadeli ortaklık yapmaya hazır. Yavaş yavaş 90’lı ve 2000’li yıllardaki Rusya’nın o olumsuz imajı artık gideriliyor bu vergi, kanun ve gümrük alanlarını kapsıyor.

Yabancı yatırımcıların dikkat etmesi gereken diğer bir konu, yatırımcılar Moskova’da satılan ve Rusya’nın diğer bölgelerinde talep edilen malların çok farklı olması. Her bölgenin kendine göre kalite, tüketim tarzı ve farklı fiyatları var. Örneğin bir bölge mutfak takımlarına fazla önem verir, diğer bölge salon ve yatak odasına odaklanır. Bu durumlar çok iyi incelenmeli ve değerlendirilmeli.”

Faruk Akkan, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan