Nakit çıkışı ve ithalat arttı, dolar 60 kapek daha yükseldi

6

Küresel piyasalarda yaşanan durgunluk ve enerji taleplerinde yaşanan daralmadan kısmen etkilenen Rusya’da mali piyasalar ısınmaya başladı. İthalat rakamlarının yüzde 40 seviyesinde artması ve nakit çıkışının sadece ilk altı ayda 31,2 milyar dolara ulaşması nedeni ile dolar 60 kapek değerlenerek 31,50 ruble seviyesine çıktı. On aylık rekor kıran doların aralık ve mart aylarında yapılacak seçim sürecinde bir miktar daha yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Rusya’nın yılsonuna kadar nakit çıkışı toplamda 35-40 milyar dolar olması tahmin edilirken, yılın ilk yarısında ihracat yüzde 32, ithalat ise yüzde 40 arttı. Makroekonomik Analiz Merkezi’nden Dmitri Belousov Ria Novosti’ye yaptığı değerlendirmede, ticaret dengesinde kötüye giden durumun iyileşmesi için tek çözümün rublenin zayıflaması olarak görüldüğünü kaydetti.

Ödemeler dengesinde yaşanan sorunun istikrarsızlığın nedeni olduğunu kaydeden uzman, “Yatırımcı ticaret dengesine bakar. Sonra da kapitalini çekmeye başlar” dedi. Petrol varil fiyatlarının nispeten yüksek olmasına rağmen ihracatın yavaş ilerlediğini kaydeden Belousov, ithalatte artışın ise hızlı olduğuna dikkat çekti.

On ayın en yüksek seviyesine çıkan dolar 31,50 rubleden işlem görürken, avro da 42,90 rubleye kadar yükseldi. VTB Capital’e göre ise rublenin zayıflamasının ana nedeni nakit çıkışının artması. Uzmanlar doların orta vadede yeniden 27-28 ruble seviyesine gerilemesinin imkansız olduğu öngörüsünde bulunuyor.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin rublenin aşamalı olarak zayıflayacağı tahmininde bulunurken, Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç rublenin yüzde 10 değerli olduğunu, önümüzdeki günlerde hızlı düşüşlerin yaşanabileceğini ifade etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan