Rusya borsası dip yaptı, ruble krizde

6

ABD ve Avrupa’dan gelen olumsuz haberler, petrol taleplerinde düşme endişesi, yaklaşan seçimler ve denk olmayan bütçe nedeni ile Rusya mali piyasaları dalgalı bir sürece girdi. Nakit çıkışının artması ve ithalat rakamlarının beklenenin üzerinde çıkması nedeni ile güçlenen dolar 50 kapek güçlenerek 31,91 dolara yükseldi. 21 kapek artış gösteren avro ise 43,23 rubleden işlem görüyor.

 

Mali piyasalarda yaşanan tedirginlik Rusya borsalarını da etkiliyor. Son iki haftadır eksi ile kapanan borsa hızlı düşüşe geçti. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 4,5 değer kaybederek 1449 puana gerilerken, ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 3,1 değer kaybederek 1462 puana düştü. Avrupa borsalarında da açılışta kaybın yüzde 3’lere ulaştığı belirtiliyor.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç rublenin zayıflamasının Avrupa’da yaşanan ekonomik problemlerden kaynaklandığını ve geçici bir dönemi kapsadığını söyledi. Petrol varil fiyatlarının 100 doların üzerinde seyrettiğini ve Ağustos ayında 1 milyar dolarlık bir nakit çıkışı olduğuna değinen Klepaç, rublenin zayıflamasının spekülatif olduğunu savundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan