Rusya indirimi kabul etmezse Türkiye doğalgaz anlaşmasını yenilemeyecek

5

Aralık 2011'de süresi dolacak Rus anlaşmasının yenilenmesi indirime bağlı. Ruslara doğalgaz için son teklifi sunduklarını söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Teklifimiz kabul edilmezse anlaşma yenilenmeyecek." dedi.

 

Rusya ile 1986 yılında yapılan ilk doğalgaz alımı anlaşması bu yılın aralık ayında sona eriyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, anlaşmanın uzatılmasıyla ilgili indirim teklifinin Ruslara iletildiğini, bu olmazsa anlaşmanın uzatılmayacağını açıkladı. Bakan Yıldız, "Biz uygun şartlar olmaması halinde kontratı iptal edip özel sektör eliyle yapmak istiyoruz. Bunu özel sektörün pazarlık gücüne bırakmak istiyoruz. İndirim dahil teklifimiz kabul görmezse anlaşma yenilenmeyecek." dedi. 16 milyar metreküplük Türkmen doğalgazını da özel şirketlere bırakacaklarını kaydeden Yıldız, Suriye'ye de bir uyarı yaptı: "Siyasî durum böyle devam ederse doğalgaz geçişine izin vermeyiz."

Muğla'da bir grup gazeteciyle sohbet eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, 'kamunun mu yoksa özel sektörün mü yenileyeceği' netleşmeyen Rusya ile yapılan ilk doğalgaz anlaşması konusuna açıklık getirdi: "Yıllık 6 milyar metreküp alımı öngören anlaşmanın bitmesine 3 ay kaldı. Hedefimiz, uygun şartlar olmaması halinde kontratı iptal edip özel sektör eliyle yapmak istiyoruz. Bunu özel sektörün pazarlık gücüne bırakmak istedik." Rusya'dan bir fiyat indirimi istediklerini söyleyen Yıldız şöyle konuştu: "Biz bir fiyat istedik, diğer şartlarıyla beraber. Bu şartlara uygun cevap verirse Rusya, bunu değerlendiririz. Ama veremeyecekse iptal ederiz, özel sektör yenilemesiyle beraber." 'Anlaşma yenilenmezse İstanbul'da doğalgaz krizi olur' endişelerine karşı ise Yıldız şu cevabı verdi: "Bazı arkadaşlar arz güvenliği sıkıntı olur mu, diye söylüyorlar. Şu anda böyle bir sıkıntı görünmüyor. Al ya da ödemelerden kaynaklanan yıllara sari çalışmalar var."

Azeri gazının Avrupa'ya taşınması konusunda da bilgi veren Bakan Yıldız, iki ülke arasındaki görüşmelerde sona gelindiğini ifade etti. Yıldız'ın verdiği bilgiye göre görüşmelerde sona yaklaşıldı ve bir sıkıntı gözükmüyor. Karşılıklı anlayışla hem Azerbaycan, hem konsorsiyum hem de Türkiye'nin menfaatleri buluşacak.

Son günlerde gerilen Türkiye-Suriye ilişkileri, iki ülke arasında geliştirilen enerji projelerini de etkileyecek. "Doğalgazla alakalı konuyu (Azeri gazının Suriye'ye transferini) son gelişmeler etkiler." diyen Bakan Yıldız "Ama Suriye'nin şu anki konumunun sürdürülebilir bir konum olmadığını dikkate alarak doğalgaz boru hattının tamamlanmasına yönelik çalışmalara devam ediyoruz." dedi. Yıldız'a göre mevcut duruma rağmen çalışmalara devam edilecek. Suriye'nin bu durumu sürdürülebilir değil. Mutlaka stabil hale gelecek. Enerji Bakanı Yıldız, Venezuela'da petrol karşılığı iş yapma konusunda yeni bir ekibin bu ülkeye gittiğini söyledi. (Zaman)