Moody’s Rusya bankalarının görünümünü durağandan negatife çevirdi

53

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s Rus bankalarının görünümünü durağandan negatife çevirdi. Küresel mali piyasalarda yaşanan kriz nedeni ile Rusya bankacılık sektöründe likit daralması ve kredi büyümesinde yavaşlama gerekçe olarak gösterildi.

Moody’s’den yapılan açıklamada Rusya’nın gayri safi milli hasıla artış öngörüleri ile ilgili rakamlarda da revizeye gidildi. 2011 için büyüme rakamını 3,8’e çeken Moody’s, 2012 için de 2,8’lik büyüme tahmininde bulundu.

Rusya’nın bankacılık sektörü ve ekonomik yapısının petrol gelirlerine bağımlı olduğuna vurgu yapan ajans, bankacılık sektörünün de uluslar arası piyasalarda muhtemel enerji talebinde yaşanacak azalmadan etkilenebileceğini kaydetti.

Ria Novosti’ye göre Moody’s Başkan Yardımcısı Eugene Tarzimanov yaptığı açıklamada, “Küresel mali piyasalarda yaşanan istikrarsızlık, nakit çıkışının devam etmesi ve ruble üzerinde aşağı doğru baskı Rusya bankacılık sistemini likit daralmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

Rusya’da hükümetin bankacılık sektörünü desteklemeye devam edeceğinin görüldüğü kaydedilen açıklamada, orta ve küçük ölçekli özel işletmelerin finans sorunlarının çözümünde belirsizlik olabileceğine de vurgu yapıldı.