Ukrayna, Rusya’dan doğalgaz indirimi aldı; yılda 6 milyar dolar kazanacak

28

Ukrayna hükümet kaynakları Rusya ile doğalgaz indirimi konusunda uzlaşı sağladıklarını anlaşmanın önümüzdeki günlerde imzalanacağını açıkladı. Ria Novosti’ye açıklamada bulunan kaynak, “Biz doğalgaz fiyatları konusunda anlaştık. İlgili belge birkaç gün içinde imzalanır.” dedi. Kaynak indirim rakamları ile herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ukrayna ekonomi gazetesi Economicheskiye Izvestia gazetesi Ukrayna devlet başkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde Ukrayna için bin metreküp doğalgazın dördüncü çeyrekte 400 dolar olması beklenen fiyatların 220-230 dolar seviyesine çekildiğini ifade etti.

Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ise Rusya ile doğalgaz rakamlarının revize edilmesinin ardından yıllık 6 milyar dolar kazanç sağlayacaklarını açıklamıştı. Azarov değerlendirmesinde, “Anlaşma sağlanması durumunda aylık 500 milyon dolar indirim alıyoruz. Bu da yıllık 6 milyar dolara denk geliyor” şeklinde konuştu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov ise anlaşma ilgili müzakerelerin sürdüğünü, basında çıkan haberlerle ilgili değerlendirmede bulunmanın henüz erken olduğunu söyledi.

Ukrayna uzun süreden bu yana 2009’da imzalanan doğalgaz anlaşmasında değişiklik için çaba sarf ediyor. Ukrayna’yı zor durumda bırakan anlaşmaya göre yıllık 33 milyar metreküpün altında doğalgaz alınmaması taahhüt edilirken, serbest piyasa şartlarında rakamlara onay verilmişti. Kiev hem fiyat hem de alınan miktarla ilgili indirim talep ediyordu.

Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko anlaşmayı imzalayan yetkili olarak hakkında dava açılmış ve 7 yıl hapse mahkum edilmişti. Moskova ve batılı ülkelerin tepkisini çeken dava ve mahkumiyetle ilgili üst mahkeme v eek davalarla ilgili süreç Kiev’i karıştırmaya devam ediyor.