Sberbank, Türkiye ve Polonya piyasasına girmekten vazgeçti

6

Rusya resmi bankası Sberbank, Türkiye ve Polonya'da banka satın alması planlarını rafa kaldırıyor. İnterfaks ajansına konuşan bir kaynağa göre, bunun nedeni dünya finans piyasalarında istikrarsızlık ve dış ekonomik durumlardaki kalkınma belirsizliği. Sberbank kaynağı, "Sberbank durumun ne zaman açıklığa kavuşacağını bekliyor ve yeni hisseler almak için sermayesini kullanmamayı kararlaştırdı. Banka, Avusturya Volksbank International (VBI) bankasının satın alınmasını öngören sözleşmeyi tamamlamaya yoğunlaştı. Bir kaç süreci paralel yürütmek zor" dedi.


Gazeta.ru portalına göre, Sberbank Kasım ayı başlarında Polonya bankası İtalyan Carlo Tassara SpA grubuna ait Alior Bank'ı satın alınmasını öngören sözleşmenin hazırlanması için kendisine dışarıdan danışman grubu oluşturmuştu.

15 Kasım'da Reuters kaynaklı haberde Sberbank'ın Belçika-Fransız ortaklığının sahip olduğu Deniz Bank'ı satın almaktan vazgeçtiği iddia edilmişti. Rus basınında da geniş yer alan haberlerde Sberbank'ın vazgeçme gerekçesinin ağır mali koşullar ve Avrupa'da krizin giderek derinleşmesi olarak ifade edilmişti.


Eylül ayında Sberbank Başkanı German Gref Polonya ve Türkiye piyasalaryla ilgilendiklerini ifade ederek, "Avrupa'daki varlığımız açısından net bir strateji geliştirdik. Orta vadede Türkiye ve Polonya olmak üzere iki Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi hedef olarak belirledik. Bu iki ülke bizi çok ilgilendiriyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.