Çağlayan Moskova’da İşbank Rusya’nın kurdelesini kesti

380

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Moskova’da “İşbankası Rusya”nın kurdelesini keserek resmen faaliyetlerini başlattı. Bakan Çağlayan, İşbankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İşbankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Adnan Sezgin'in de hazır bulunduğu törenin ardından yerel para birimi ile ticareti teşvik için 100 TL’lik hesap açtı.

Ruble ve TL ile alış verişi desteklemek için Türk lirası cinsinden hesap açtırdığını ifade eden Bakan, Rusya’da faaliyette bulunan Türk bankalarının yerel para ile ticareti teşvik edeceğini söyledi.Bankanın Rus şube müdürünün “En önemli mevduat sahibi sizsiniz” diyerek Bakana verdiği onurdan dolayı teşekkür etmesi üzerine Çağlayan, Rus bakanları da İş Bankası’nın bu şubesini gelmelerini temenni etti.

Merkez şubeyi gezdikten sonra basının sorularını yanıtlayan Bakan, Rusya’da 7’inci bankayı açtıklarını, tarihinde 70 milyar dolarlık bir felaketten bugünlere gelindiğini hatırlattı. Bankacılık sektörünün ulaştığı seviye ve sektörün aktif toplamı, yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinin kendilerini son derece memnun ettiğine değinen Çağlayan, “Daha önce burada şube açan ve 6 bankaya ve İşbankası'na teşekkür ediyorum. Yurtdışında açılan her Türk banka Türkiye'nin dış ticaretine ciddi bir ivme kazandırıyor. Bu ticaretin daha da kolaylaştırılmasını sağlayacak. İşbankası sadece bankacılık hizmeti değil, sanayi operasyonlarını son derece başarılı yapan bir banka” diye konuştu.

İşbankası'nın finans alanının yanı sıra sanayi alanında ciddi bir yatırımcı olduğunu hatırlatan Çağlayan, “Cam sektöründe Türkiye'nin yüz akı. Paşabahçe, Şişecam sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyor. Dünyanın bir çok yerinde çok önemli yatırımlar yapmakta. Yapılan bu yatırımlarla daha önce gelmiş Türk yatırımcılara önemli bir katkı veriyorlar ve lojistik sağlıyorlar. Tabi olayın bu boyutunu da iyi incelemek gerekiyor. Ümit ediyoruz inşallah dünyanın her yerinde bankacılık faaliyetimiz daha genişlesin” dedi.

Rus bankalarını da Türkiye’de istiyoruz

Çağlayan bir başka soru üzerine Türkiye bankacılık sisteminin uluslararası piyasaya çok net bir şekilde açıldığını,dünyanın birçok önemli bankasının da Türkiye'ye geldiğini ve Rus bankalarından mutlaka şube açmalarını istediklerini ifade etti. Rus bankalarının da Türkiye'de şube açmalarının yerel paralarla ticaretin geliştirilmesinde önemli bir gelişme olacağın belirten Bakan, “Bizim ticaret yaptığımız, müteahhitlik sektörünün bulunduğu ülkelerde ne kadar çok karşılıklı banka açılırsa o kadar iyi” ifadesini kullandı.

İşbank Rusya’nın 6 şubesi ve 9 bağlı şubesi bulunuyor

Bank Sofia’nın 40 milyon dolara satın alınmasıyla ilgili hisse alım sözleşmesi 25 Ekim 2010 tarihinde imzalanmıştı. Kamu otoritelerinden gerekli onayların alınmasının ardından, hisse devri Nisan 2011’de tamamlanarak yüzde 100 hissesi Türkiye İş Bankası Grubu’na geçti ve adı “İşbank Rusya” olarak değiştirildi.

Genel Müdürlüğü Moskova’da olan ve Kasım 2011 itibarıyla 386 çalışanı bulunan Bank Sofia, 1994 yılında kuruldu. Banka, Moskova, Balakovo, Samara, Saint-Petersburg, Saratov ve Novosibirsk şehirlerinde olmak üzere 6 şube ve 9 bağlı şube ile faaliyet gösteriyor.

1932 yılında Hamburg ve İskenderiye Şubeleri ile bankacılık faaliyetlerini yurt dışına taşıyan İş Bankası’nın sahip olduğu İşbank GmbH hâlihazırda Almanya’da 12, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Bulgaristan’da birer şube ile hizmet veriyor. İş Bankası’nın Londra, Bahreyn ve Erbil şubelerinin yanında KKTC’de 13 şubesi, Şanghay ve Kahire’de ise birer temsilciliği bulunuyor.