Dexia Bank Rusya Genel Müdürü Cansever: Rusya’da Türk bankacılık sektörünün önü açık

89

Türk-Rus Kültür Merkezi’nin düzenlediği "Olası Küresel Kriz ve Rus-Türk Ekonomik İlişkileri" başlıklı toplantıya konuşmacı olarak katılan Dexia Bank Rusya Genel Müdürü Hayri Cansever, Rusya’da bankacılık sektörünü Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi.


Rusya’da binin üzerinde banka sayısının reel olmadığını, risklerin artık realize edilebilmesi için küçülme zamanı geldiğini ifade eden Cansever, “Bankacılık sektörü artık daha fazla risk alacak bir kaynak yapısına sahip değil. Bankacılık sektörü içinde bulunan ülkenin ekonomisine ve devlet politikalarına çok bağımlı ve duyarlı. Ekonomik problem ortaya çıkarsa, bankacılık sektöründe hemen yansımaları görülür. Rusya’da bankacılık sektöründe bir küçülme ve toparlanma süreci başladığını söyleyebiliriz. Sanırım bankalar bir teneffüs yaparak kendi durumlarını değerlendirecek” dedi.


“Rusya'da bankacılık sektöründe çok fazlalık var. Şu anda bine yakın banka var. Burası için bu çok büyük bir sayı. 1 milyar rublenin üzerinde, yani 30 milyon dolar üzerinde sermayeye haiz sadece 160 banka var. Banka sayısı bine yakın. Bu da yüzde 16'ya denk geliyor. Bir kere sermaye yapısını güçlendirilmesi lazım. İkincisi devlet bankalarının, kamu bankalarının sektör üzerindeki baskınlığını biraz daha ticari bankalara doğru yayılıyor olması lazım.” uyarısı yapan Cansever şu tespitlerde bulundu:

“Biz 1997'de kurulan bir finansal hizmetler kurumuyuz. 2003'de Rusya'da bir başka Türk bankasını satın alarak buraya girdik. 2004'de yapılanmamıza başladık. Ve Allah'a şükürler olsun ki, Türk bankacılığı sistemi içerisinde Türk müşterileriyle çalışan en büyük pazar payına sahip bankalardan biriyiz. Hatta bankasıyız diyebiliriz. Rusya bir çok fırsatları kendi bünyesinde barındıran bir ülke. Bankacılık sektöründe Türkiye'den farklı olarak bazı bürokratik engellerin daha ağır olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'de biz bu aşamaları geçtik. Artık Merkez Bankası ekonominin tam kalbinde oturuyor. Son olarak, Rusya'da Türk bankacılık sektörünün önü açık diyebilirim."