Rönesans Başkanı Ilıcak: Rusya en cazip pazar; 200 kat büyüme imkanı var

404
Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus-Türk ve Türk-Rus Ortak İş Konseyleri toplantısına katılan Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak Rusya’nın hala en kolay girilen ve büyüme imkanı en fazla olan pazar olma özelliğini koruduğunu söyledi. Avrupa’da yaşanan kriz nedeni ile 2012’nin zor bir yıl olacağını hatırlatan Ilıcak, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ve bugüne kadar pazarla ilgili edinilen tecrübelerin Türk yatırımcılar açısından önemli bir avantaj oluşturduğunu kaydetti. Türk-Rus İş Konseyi Başkanlığını da yürüten Ilıcak’a göre Türkiye’den Rusya’ya ticareti zorlamak yerine bu ülkede yatırımla büyümek çok daha istikrarlı.

Rusya kendi şartları ile DTÖ’ye girdi

Rusya’nın uzun süredir çaba sarf ettiği DTÖ üyeliğini sonunda gerçekleştirdiğini ifade eden Ilıcak, “Bu çok uzun pazarlıklar sonucunda oluştu. Bundan sonra ticaretimizi pozitif yönde daha iyi etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü artık bütün DTÖ ülkeler tarafından kabul edilmiş birçok kural Rusya gümrüklerinde de bizim için geçerli olacak ve bunun ticaretimize olumlu etkisi olacak.” dedi.

Rusya’nın kendimizi ifade edebilme açısından çok sağlıklı bir Pazar olduğuna dikkat çeken Türk iş adamı, “Bugün Dünya'daki tüm ülkelere baktığınız zaman Türk şirketi olarak en iyi büyüyebileceğimiz pazar Rusya pazarı olduğu görülüyor. Perakende pazarı olarak Rusya pazarı bize bir çok imkan sunmakta. Bugün inşaatta son aylarda son derece yoğun bir rekabet var. Rekabet Türk firmaları ile Çin ya da Alman firmaları arasında değil. Türk firmaları ile Türk firmaları arasında. Rusya pazarı çok yoğun rekabet yaşıyor. Bu bizi son derece sevindiriyor ve bize gurur veriyor.” tespitinde bulundu.

Rusya’da 100 bin mağazamız olabilir

İnşaat alanında sağlanan başarının diğer perakende ve sanayi sektörlerine de taşınabileceğini ifade eden Ilıcak, “Bugün sadece 572 Türk mağazamız var, toplamda baktığımız zaman Türkiye'de organize perakende 50 bin mağazaya ulaştı. Bunun sadece yüzde 1'i bugün Rusya'da. Bizim bu anlamda bunu çok daha fazla büyütme imkanımız var. Eğer Türkiye'de 50 bin tane mağazamız varsa Rusya'da 100 bin tane mağazamız olması gerekiyor. Çünkü Rusya ekonomisi tamamı ve iki kat büyüklüğünde ve daha gidecek çok yolumuz var ki 200 katı daha büyüyeceğimiz kadar Rusya'da pazar var.” öngörüsünde bulundu.

“2012 yılı tabii ki zor bir yıl olacak. Hepimiz için Avrupa için, Türkiye için dünya için, çünkü bizim ihracat pazarlarımızın yüzde 50'si Avrupa, kalan yüzde 50'si komşu ülkelerimiz ve gelişmekte olan pazarlar. Gelişmekte olan pazarlarda ister istemez daralma gerçekleşecek.” uyarısı yapan Türk iş adamı, “Ama moralimizi bozmamamız lazım, daha gitmediğimiz ulaşmadığımız birçok pazar var, dediğim gibi eğer perakende bakarsak pazarın daha binde 2'sindeyiz, binde 3'ündeyiz. Diğer alanlara bakarsa yine daha önümüzde büyüyeceğimiz çok büyük bir alan var. Dolayısıyla Rusya ve komşu ülkeler. Bizim Türkiye olarak daha çok hızlı büyüyeceğimiz ve bu tür krizlerde de bize ilaç olacak merhem olacak Rusya gibi pazarlar lazım.” hatırlatması yaptı.

Avrupa’da güçlü olmak için Rusya’da güçlü olmak lazım

Avrupa'da güçlü olmak için önce Rusya'da güçlü olmak gerektiğini kaydeden Ilıcak, “Rusya kilit Pazar. Bizim için en kolay girebileceğimiz, en hızlı büyüyeceğimiz pazar bugün hala Rusya pazarı. Sadece Avrupa değil bugün Orta Doğu'ya da baktığımız zaman, büyük bir kriz görüyoruz aslında. Arap baharı bütün Arap ülkelerini çok etkiledi. Orta Doğu'da bugün büyüme şansımız yokken, Rusya'da hala çok iyi bir şekilde büyüyeceğimiz büyük bir Pazar var” tespitinde bulundu.

Rusya’da siyasi belirsizlik yok

Rusya’nın içinden geçtiği seçimler ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Kremlin’e dönüşü ile ilgili soruyu Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı şu şekilde cevapladı: “Ben sadece şahsı adıma söyleyebilirim: Ben siyasi belirsizlik görmüyorum. Rusya'nın en güçlü tarafı yıllarca süren siyasi belirsizliği ortadan kaldırabilmesi. Siyasi istikrarı her zaman Rusya'da hakimdi. Önümüzdeki süreçte de son derece istikrarlı ve yine büyüme odaklı bir yönetim bekliyorum Rusya hükümetinden. Ben o anlamda sorun görmüyorum açıkçası.”

Rus-Türk İş Konseyi'nde aslında yapılması gereken her şeyi yapmaya çalıştığını, amaçlarının iş adamlarını mümkün olduğu ölçüde bir araya getirmek olduğunu hatırlatan Ilıcak; “Ama Rusya'ya baktığımız zaman zaten bu yıl yapılmış durumda o yüzden çok etki ekleyeceğimiz bir şey yok. Bugün Rusya Türk iş adamları için bir bilinmez değil. O yüzden bizim burada işimiz çok daha kolay. Rusya'da dediğim gibi 60 bin tane Türk çalışanımız ve yaşayan işadamımız var. Rusya artık bizim için bilinmeyen değil. Bu yüzden İş Konseyi olarak misyonumuz büyük ölçüde tamamlanmış durumda, sadece temsil edip bir haksızlığı önlemek ve her iki ülkenin bir birine pazarları daha iyi açması için yardımcı olmak. Ben böyle görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da Türk diasporasının çalışmalarının örnek bir model teşkil ettiğine değinen Ilıcak, “Baktığımız zaman 60 bin kişi ile 7 milyar dolarlık yatırım yapmışız,  Suudi Arabistan'da yaşayan 300 bin Türk var. Bugün Suudi Arabistan pazarına baktığımız zaman ise neredeyse yokuz. Ben Suudi Arabistan'da üst düzeyde bir Türk yönetici ile maalesef tanışamadım. Orada büyümüş bir şirket maalesef göremedim” dedi.

Rusya’da Türk diasporası diğer ülkelere örnek olabilir

Rusya'da Türk diasporasının 7 bankası, 600 şirketi ve 60 bin çalışanıyla inanılmaz bir model oluşturduğunu ifade eden Ilıcak, “Bence her ülkeye örnek olması gerek bir model, biz Türkler olarak gerçekten bunu başardık. Türkiye'nin ihracatını 500 milyar dolara artırmanın yolu bizim burada yapabildiğimiz diğer ülkelerde yapabilmekten geçiyor. Önümüzdeki süreçte perakendecilerimiz ve KOBİ’lerimize büyük işler düşüyor. Onların daha çok sayıda Türkiye'den Rusya'ya gelip artık ihracat kapılarını zorlamadan buradaki imalatı zorlamaları gerekiyor. Bence büyümenin önündeki en büyük engel bugün hala ihracata yönelik imalat yapıyor olmamız. Önce gelip bu pazarlarda imalat başlatmamız ve ondan sonra bu pazarları her anlamda mümkün olduğu kadar büyük pazar payını kapmamız gerekiyor.” önerisinde bulundu.

Yaptıklarımızı Rusya kamuoyuna yeterince ulaştıramıyoruz

Türk diasporasının Rusya’daki başarısının kamuoyu ile paylaşılmasında bir kısım eksiklikler olduğu eleştirisi getiren Ilıcak, “Gelecek yıl St. Petersburg'ta yapılacak Ekonomik Forum'da Türkiye olarak yer alacağız ve Türkiye olarak bir oturumumuz olacak. Ve bu sefer Türkiye'den getireceğimiz Türk özel sektörü ve büyük şirketleri temsil edecek iş adamları ile bir başlangıç yapmak istiyoruz. Türkiye'nin ağırlığını Türkiye'nin Rusya'ya verdiği önemi önümüzdeki senelerde Haziran ayında yapılacak bu forumda inşallah hissettireceğiz. Ondan sonra bir başlangıç olacak ve devam edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.