Türkiye Rusya'dan doğalgazda indirim aldı

17

Türkiye ve Rusya yılın son günlerinde tarihi bir adım atarak enerji alanında bir dizi anlaşma sağladı. Rusya’nın doğrudan Avrupa’ya ulaşmasını sağlayacak Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatına Türkiye inşaat izni verirken, Türkiye piyasa fiyatlarının üzerinde olan doğalgaz alımı ile ilgili Rusya’dan bir miktar indirim aldı. Rus enerji devi Gazprom, Türkiye’nın Batı Hattı’ndan süresi dolan “al ya da öde” kapsamındaki BOTAŞ alımları ile ilgili de bir jest yaparak, yaklaşık 3 milyar metreküplük doğalgazın 2012’de alımına izin verdi. Özel şirketlerin son altı aylık süre içerisinde Gazprom’la sağlayamadıkları anlaşma içinse görüşmeler önümüzdeki dönem de devam edecek. Böylece Türkiye kış günlerinde iptal olunan alımlar nedeni ile zor günler yaşamayacak.

Rusya Başbakanlık Binası “Beyaz Ev” de gerçekleşen görüşmelerin ardından Türkiye Moskova Büyükelçiliği’nde Türk basın mensupları ile bir araya gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız sağlanan anlaşmalarla ilgili bilgi verdi. Son altı aylık süre içerinde Türkiye’nin enerji tedariki ile ilgili bir kısım çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Yıldız, “BOTAŞ, Gazprom’la yeni bir kontrat ya da bağlantı sağlamadı. Bir yıllık kamunun alacağı 6 milyar metreküp doğalgazla ilgili bir zeyilname imzaladık. İçeriğini kamuoyu ile paylaşacağız. Bizim liberalleşme ve özel sektör aracılığı ile yapılanma ile ilgili politikalarımızda herhangi bir kesinti olmadı ve kararlılığımız devam edecektir” dedi.

Son altı aylık dönemde özel sektörün Gazprom’la bir anlaşma sağlayamadığını hatırlatan Bakan, “Böylece biz bir zeyilname ile 2012’yi tamamlamış oluyoruz” bilgisini verdi.

Güney Akım’da 2009 anlaşmasının gereğini yerine getirdik

Türkiye’nin Güney Akım’la ilgili 2009’dan bu yana devam eden görüşmeler olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, “Güzergahın belirlenmesi ve diğer tamamlanması gereken evraklar vardı. Evrakla Rusya ve Gazprom tarafından tamamlanınca zamanlama bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Biz de Sayın Başbakan’ımızın sayın Putin’le 2009 yılında imzalamış oldukları anlaşmanın gereğini yerine getirmiş olduk. Bu aynı Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin güçlenmesine ve bu çıtanın daha da yukarılara taşınmasına gerekçe oluşturacak” değerlendirmesinde bulundu.

Güney Akım’da izin stratejik işbirliğimizi güçlendirdi

Rusya Başbakanı Putin’in Güney Akım’a Türkiye’nin izin vermesini yıl başı hediyesine benzetmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Yıldız, “Sayın Putin’in güzel bir esprisi tabii. Yılbaşı hediyesi. Her ülkenin zaman zaman bu tür jestlere karşılıklı olarak ihtiyacı olur ve birbirlerini bu şekilde görürler. Özellikle biz Rusya ve Türkiye arasındaki o stratejik işbirliğini güçlendiren hususu olarak görüyoruz bunu. Ve dediğim gibi sayın Putin’in dediği gibi, son derece güzel tanımladığı ülkelerin birbirine olan güvenini teyit eden, destekleyen ve güçlendiren bir unsure haline gelmiştir. O açıdan da gayet iyi oldu kaanatindeyim.” yorumunu yaptı.

Rusya nükleer santral için 700 milyon dolar sermaye aktardı

Rusya’nın Mersin Akkuyu’ya kurucağı nükleer santralle ilgili 2 hafta önce 700 milyon dolarlık bir sermaye aktarımı gerçekleştirdiği bilgisini veren Enerji Bakanı, “Bildiğiniz gibi Moskova’da yaklaşık 50 öğrencimiz üniversitede eğitim görüyor. Türkiye’de yapılacak olan nükleer santrallerin işletmeciliğini yapacak olan bizim mühendislerimiz olacak. Onların yetişmesi ile alakalı da sayın büyükelçimizden bilgi ve iyi haberler aldım. Dolayısıyla bugün inşallah Türkiye’ye tekrar döneceğiz ve bundan sonraki 2012 yılı alakalı projeksiyonlarımızı tekrar kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Nükleer santral projesini torunlarımız görecek

Nükleer santralin uzun vadeli işbirliği olduğunu hatırlatan Yıldız, “Bu 2-3 yıllık lisans dönemi ve yedi yıl inşaat dönemi ve toplam olarak 60 yıllık işletmeden bahsediyoruz. Yani bunu çocuklarımız değil, aynı zamanda torunlarımız da rahatlıkla yaşayabilecek ve görebilecek bir projeden bahsediyoruz. 80-100 yıllık, yani fiili olarak 100 yıllık projeden bahsediyoruz. O yüzden bu konuyla alakalı bulunduğumuz bu evrede sıkıntı yok. Ve bu sermayenin aktarılmış olması, ödenmiş olması bu projeye gösterilen ciddiyetin de göstergelerinden bir tanesi.” şeklinde konuştu.

“Al ya da öde” den kalan 3 milyar metreküp 2012’de alınacak

Rusya Başbakanı Putin’in 2021 ve 2025 yılına kadar BOTAŞ’ın alımı ile ilgili anlaşmalardan bahsettiğini hatırlatan Yıldız, “BOTAŞ’la yapılan kontratlar devam ediyor.Batı Hattı’nın üç temel girdisi var. Biri 4 milyar metreküp kamuya ait. Bir 4 milyar metreküp daha önce özele devredilen kısım. Bir de şimdi özel sektöre devredilmesi için çalışılan 6 milyar metreküp. Bununla ilgili üçün ayın sonuna kadar özel sektörü ve Gazprom arasında bir anlaşma sağlanmasını ümit ediyoruz” temennisinde bulundu.

BOTAŞ’ın önceki yıllardan biriken miktarla ilgili 2012’de batı hattından alım yapacağını kaydeden Enerji Bakanı, “Müzakereler açısından hem Rusya hem de Türkiye karşılıklı olarak çok samimi davrandı. Bizim birikmiş “al ya da öde” kapsamındaki doğalgazla ilgili talebimiz oldu. Böylece en az 3 milyar metreküp doğalgaz aktarılmış olacak. Bu Türkiye için bir avantaj. Bu konuda biz Rus heyetine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Doğalgazda indirim alındı

Fiyat konusunda anlaşma gereği herhangi bir rakam vermelerinin mümkün olmadığını kaydeden Yıldız, “Bizim 2011 yılı içerisinde aldığımız fiyatın bir kısım piyasalardan yüksek olduğunu kendilerine söylemiştik. Onlar da sağolsunlar anlayış gösterdiler, onlarla alakalı bir kısım düzeltme yapıldı. Bugün bu konular, bir miktar indirim konusu imza altına alındı. Ama bakınız, altını özellikle çizerek söylüyorum: Bu fiyat bizim önceden beri müzakere ettiğimiz ve aslında 2012 yılı içerisinde BOTAŞ’ın maliyetlerini olumsuz etkileyen konular” hatırlatmasında bulundu. Bakan Türkiye’de doğalgaz maliyetinden kaynaklanan bir zam olmadığını da kaydetti.

Avrupa’nın tüm yeni doğalgaz boru hattı projelerine ihtiyacı var

Güney Akım karşılığında Samsun-Ceyhan’ın inşasına izin çıkması ile ilgili bir pazarlığın olup olmadığı ile ilgili soruyu yanıtlayan Yıldız, “Türkiye ve Rusya arasında çok farklı konular ele alınıyor. Çok farklı projeler masanın üzerinde. Şu anda doğalgaz kontratları ve zeyilname ile ilgili konular var” dedi. Güney Akım, Nabucco, ve diğer doğalgaz boru hattı projelerinin güney enerji koridorunda yer aldığını ve tüm bu projelerin AB üyesi ülkelerin doğalgaz arzı ile ilgili güvenliğinin bir parçası olduğuna işaret eden Bakan Yıldız, “her bir proje kısa vadede rakip gibi görünse de orta ve uzun vadede birbirini destekleyen projeler. Bizim başından bu yana söylediğimiz ve inandığımız bu. AB üyesi ülkelerin 2035’e kadar baktığımızda tüm bu projelere ihtiyacı olacak. Dolayısıyla Türkiye haritasından baktığımızda bu hatlarla Doğu kaynakları Batı’ya aktarılacak. Biz birbirilerini bu manada rakip olarak görmüyoruz.” tespitini yaptı.