Rusya'dan siparişler azaldı, meyve sebze ihracatçısı yıla kötü başladı

159

2011 yılını 1 milyar doların üzerinde ihracatla kapatan Antalya İhracatçılar Birliği, yeni sezona kötü başladı. Başta Rusya olmak üzere ihracat yapılan ülkelerden gelen siparişlerin azalması, yılın ilk döneminde yaş meyve sebze ihracatını yüzde 5 düşürdü.

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, 2011 yılında ihracatı rekor kırarak 1 milyar doların üzerine çıkarmayı başardıklarını hatırlattı. Satıcı, "Tüm bölge ihracatçılarının işbirliği ile elde ettiğimiz bu başarı bizler için daha büyük hedefler belirlemeyi de beraberinde getirmiştir. Ancak 2012 yılının sıkıntılarla başladığını görüyoruz.” dedi.

Bölge ihracatının lokomotifi olan yaş meyve sebze sektörünün yeni yıla iyi bir başlangıç yapamadığına dikkat çeken Satıcı, yılın ilk dönemlerinde toplam sebze meyve ihracatının yüzde 5 azaldığını kaydetti.

Bu azalmanın domateste yüzde 10, salatalıkta ise yüzde 20 oranında ihracatı düşürdüğünü aktaran Satıcı, “Dış pazarlarda yaşanan talep daralması özellikle Rusya başta olmak üzere ihracat yaptığımız birçok ülkede siparişlerde azalmaya yol açmıştır. Bu durumda, ihracatçılarımız gerek kalite ile ilgili yaşadıkları sorunlar ve gerekse talep daralmasının oluşturduğu fiyat baskısı nedeniyle zarar ediyorlar.” diye konuştu.

Satıcı, ayrıca havaların soğuk geçmesinin sera ürünlerinde verim ve kalite kaybına neden olduğunu, bu durumun da ihracatçın rekabet gücünü olumsuz etkilediğini ifade etti. Ürün fiyatlarının özellikle domateste gerilemiş olmasının da üreticiyi olumsuz etkilediğini vurgulayan Satıcı, şunları kaydetti: “İhracat rekorlarına alışık bir bölgenin temsilcileri olarak bizler söz konusu konjonktürel sıkışıklıkların en kısa zamanda aşılacağına eminiz.

Bölge ihracatımıza katkı yapan tüm diğer sektörlerle birlikte yaş meyve sebze sektörü de en kısa zamanda satış grafiğini yukarı yönlü değiştirecek ve 2012 yılı hedeflerimize ulaşmada önemli katkı sağlayacaktır.”