Türkiye yolu açtı, Rusya Güney Akım inşaatına Aralık'ta başlıyor

28

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksei Miller, Güney Akım projesine ilişkin genel merkezde düzenlediği toplantıda, projenin uygulama aşamasına geçişin önemli ölçüde hızlandırılmasının karara bağlandığı bildirildi. Toplantıda, Güney Akım'ın inşasının daha önce planlandığı üzere 2013 yerine, Aralık 2012'de başlamasını öngören ayrıntılı bir eylem planı da onaylandı.

Miller yaptığı açıklamada, “Gazprom Güney Akım inşasının daha önce ilan edilen başlangıç tarihini daha öne çekmek için gereken her şeyi yapmıştır. Uluslararası yasal çerçeve hazırlanmıştır. Avrupa’daki tüm katılımcılar projeye büyük ilgi göstermektedir. Gerekli mali kaynaklarımız ve büyük çaplı doğalgaz aktarım projelerini hayata geçirmek konusunda benzersiz bir deneyimimiz de mevcut. Güney Akım hem gerekli, hem de aranan bir projedir. İşte şimdi uygulamasına başlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin ekonomik sahasından geçişine izin vermesinin ardından Gazprom’un geliştirdiği Güney Akım inşa takvimi Şubat ayında Güney Akım Transport AG Yönetim Kurulu’na sunulacak.

Gazprom, doğalgaz ihracat güzergahlarının çeşitlendirilmesi için Karadeniz üzerinden Orta ve Güney Avrupa’ya uzanacak olan Güney Akım doğalgaz boru hattı projesini inşa ediyor.

Projenin karadan ilerleyecek kesiminin hayata geçirilebilmesi için Bulgaristan, Sırbistan, Mazaristan, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan ve Avusturya ile hükümetlerarası anlaşmalar imzalanmış durumda.

16 Eylül 2011 tarihinde Güney Akım Transport AG ortaklarıyla projenin denizden ilerleyecek kesiminin uygulanması için gerekli anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu belgeye göre, Gazprom doğalgaz boru hattı projesinin denizden ilerleyecek kısmının %50’sine, İtalyan ENI %20’sine, Alman Wintershall Holding GmbH ve Fransız EDF ise %15’erlik paya sahip olacak.

2011’in üçüncü çeyreğinde, Güney Akım’ın denizden ilerleyen kesimine ilişkin fizibilite çalışması ile Güney ve Orta Avrupa’daki ulusal doğalgaz boru hattı bileşenlerine ilişkin fizibilite çalışmalarını birleştiren konsolide fizibilite çalışması da tamamlandı.

Konsolide fizibilite çalışması kapsamında temel teknik kararlar ve bu kararların fizibilitelerinin gerekçelendirilmesi, çevre güvenlik değerlendirmesi ve çevre koruma için düzenlenecek etkinlikler ve projenin anapara ve operasyonel maliyetleri de içeren bir ekonomik değerlendirmesi de yer alıyor.