“Rusya’dan yasal olmayan yollarla 32 milyar dolar çıktı”

139

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov 2011’de Güney Kıbrıs, İngiltere, Fransa, İsviçre ve diğer ülkeler üzerinden kara para aklama yöntemleri ile en az 1 trilyon rublenin (32 milyar dolar) ülkeden kaçtığını söyledi.

Rossiya kanalına özel demeç veren Zubkov, Federal Mali Denetim servislerinin şüpheli işlemlerle ilgili yaptığı incelemeler sonunda bu rakamın belirlendiği ifade etti. Rus yetkili illegal transferlerin gerçekleştiği ülke makamları ile görüşmelerin sürdüğünü, hukuk dışı yöntemlerin önüne geçmek için çalıştıklarını belirtti.

Rusya’dan geçen yıl çıkan 84 milyar dolarla ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Zubkov, “Bu paranın tamamının şeffaf bir şekilde çıktığını söyleyemeyiz. Burada ek incelemelerin yapılmasına ihtiyaç var” dedi.

Yasal olmayan yollarla para çıkışı ile ilgili oluşturulan özel bir çalışma grubunun görevlerini sürdürdüğünü ifade eden Zubkov, özelikle para transferi için kullanılmak üzere paravan şirketler kurulduğunu hatırlattı.
Rusya’da doğrudan yatırım sıralamasında Kıbrıs Rum Kesimi şirketlerinin birinci sırada yer alması dikkat çekiyor.

Rusya Merkez Bankası yayınladığı raporunda küresel ekonomik kriz ve iç siyasi gelişmeler nedeni ile 2011’de ülkeden toplam 84 milyar doların çıktığını açıklamıştı. Rusya’dan 2010’da 33,6 milyar dolar çıktığını hatırlatan Merkez Bankası, 2011’de kısmen krizin atlatılmış olmasına rağmen iki kattan daha fazla bir çıkış yaşanmasını yatırım ortamındaki sorunlara bağlamıştı.

Rapora göre Rusya’dan 2009’da 56,1 milyar dolar ve 2008’de de kriz nedeni ile 133,7 milyar dolar çıkmıştı. Nakit çıkışı 2008’de tarihi rekor kırmıştı. Rusya’da krizden sadece bir yıl önce 2007’de ise artan petrol fiyatları nedeni ile nakit akışı olmuş ve yıl sonu 81,7 milyar dolar artı ile kapatılmıştı.