Gazprom’un 2011’de kazancı 40 milyar dolar

9
Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketleri arasında yer alan Rus enerji devi Gazprom 2011’in ilk üç çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artışla 30,5 milyar dolar net kar elde etti.
Şirketten yapılan açıklamaya göre tüm yıl için karlılık beklentisi ise 40 milyar doları bulacak.Üçüncü çeyrek mali sonuçlarının son derece olumlu olduğu, Gazprom'un düşük mevsimselliği olan bir dönemde petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artış ve ihracat hacmindeki büyüme sayesinde sağlam bir çeyrek çıkarttığı kaydedildi.

Analistlerin beklentilerinin de aşıldığı belirtilen açıklamada, “Yılın ilk dokuz ayındaki toplam gaz satışı, ortalama fiyatlardaki ve satılan gaz hacmindeki artış sayesinde %32 artışla 108,9 milyar dolara ulaşmıştır. Üstelik bu durum, yaz döneminde gaz talebinde gözlemlenen mevsimsel düşüşe rağmen gerçekleşmiştir. Petrol, rafine ürünler ve elektrik satışlarında da artış görülmüştür.” denildi.Analistler arasında Gazprom’un performansının olumlu olacağına ilişkin bir konsensüs görülmektedir.

Bloomberg’e göre Gazprom’un toplam [AL] reytingi ise 12 düzeyinde.

İlk üç çeyrek için fiyatlarRusya içi doğalgaz satışı: 194.5 milyar metreküp, hacmen %1.6 artış, %13 brüt fiyat artışı, toplam satış gelirinde %14 artış, bin metreküp başına fiyat 2583 Ruble.

Eski Sovyetler Birliği:  62.5 milyar metreküp, hacmen %33 artış, %21 fiyat artışı, toplam satış gelirinde %58 artış, bin metreküp başına ortalama fiyat 276.1 ABD doları.

Avrupa ve diğer ülkeler:  115 milyar metreküp, hacmen %8 artış, %28 fiyat artışı, toplam satış gelirinde %34 artış, bin metreküp başına ortalama fiyat 376.0 ABD doları.