Türk şirketin dev başarısı: Rusya'da iki kişiden biri Colin’s giyiyor

1769

Rusya perakende sektöründe mağazalaşarak büyüyen Türk markası Colin’s 140 milyonun üzerinde nüfusun bulunduğu ülkede iki kişiden birine markasını satmayı başardı. 2011 sonu itibari ile Rusya genelinde 180 mağazaya ulaşan Colin’s’in hedefi her Rus’a iki Colin’s ürünü giydirmek. 2012 sonunda 200 mağazaya ulaşacak Colin’s, Rusya genelinde 1500 kişiye de istihdam sağlayacak.

1993 yılından bu yana Rusya’da kendi özgün tarzıyla tekstil sektöründe aktif çalışmalarını sürdüren Colin’s’in 2012 perakende cirosu yüzde 20-25 büyüyerek 225 milyon dolara ulaşacak. 2011’de Rusya’ya 5 milyon 400 bin ürün satışı gerçekleştiren Colin’s’in 2012 hedefi ise en az 6,5 milyon adet ürün satışına ulaşmak.

İstanbul merkezli Eroğlu Holding’in tekstil sektöründeki lokomotif markası olan Colin’s’in Rusya başarısını Rusya Genel Müdürü Önder Ön, Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi. Colin’s yönetim kurulu üyesi Yavuz Eroğlu’nun Rusya’da yaşayarak işe başlamasını, başarının arkasındaki en büyük etken olduğunu ifade eden Ön, “Biz Rusya’da kendi ülkemizde gibi iş yaptık,ilk günkü yatırım hırısımızdan, azmimizden hiç bir şey kaybetmedik. Bundan sonra da böyle devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. Markaya ve insana yatırım yaptıklarını ifade eden Ön, “Burada mükemmel bir Colin’s ailesi var. Başta Türkler ve Ruslar olmak üzere birçok milletten oluşan ekibimiz birbirine ve markasına bağlı” değerlendirmesinde bulundu.

Tercihimizi marka ve mağazadan yana kullandık

Rusya'da pazarın büyüme için halen müsait olduğunu kaydeden Colin's Rusya Genel Müdürü, 1999'da Kremlin'in hemen dibinde Ohodnıy Riyad'da açılan mağazalarındaki tüm malın bir iki gün içinde bitmesini örnek gösterdi. Jean Festivalleri, kampanyalar, Türkiye tatil biletleri ve çeşitli kampanyalarla gençlere ulaştıklarını kaydeden Ön, “Bugün Colin’s’in devam eden rüzgarı o günlerde başlayan çalışmalara dayanıyor. Biz tercihimizi ticaretten çok marka olma ve mağazalaşma yönünde kullandık. En buyuk avantajımız, bu alanda erken karar verenler arasında yer alıyoruz. Colin’s bir dönem çok karlı satışlardan vazgeçip markalaşmayı öne çıkardı. Bugün Rusya’da tüm AVM’lerde, hatta ülke nüfusunun yüzde 90’ının ulaşabileceği şehirlerde Colin’s mağazalarının olması yaklaşık 15 yıl önce verilen kararın ürünüdür. Mağazalarımız dışında hiçbir yerde ürün satmıyoruz. Ürünlerimizi tüketicilerle sadece Colin's konseptinde ve Colin's hizmet standartlarıyla buluşturuyoruz.” dedi.

Birçok Rus’un ilk “jean” pantolonu Colin’s

Colin’s’in Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’ya gelen ilk markalardan biri olduğuna değinen Ön, bir çok Rusya vatandaşının giydiği ilk jean pantolonun Colin’s markası olduğunu söyledi. Her iki Rus’tan birine Colin’s giydirdiklerini ifade eden Ön, “Amacımız her Rus’a en az iki Colin’s ürünü satmak. 18 milyon kilometrekareyi bulan Rusya coğrafyasında, Japonya sınırından Avrupa’ya kadar yayılan mağaza zincirimizle bu hedefe ulaşmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Colin’s’in ihtiyaçtan çok, alışveriş yaparken insanlara sunduğu sıcak ortam nedeni ile mağazalarının dolup taştığını kaydeden Ön, “Bizim mağazalarımıza insanlar çok rahat geliyor, kendilerini iyi hissediyor. İlk tanışılan markalardan birisi olması nedeni ile Ruslar Colin’s’i güvenilir bir dost olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın DTÖ üyeliği güven veriyor

Rusya’nın DTÖ üyeliğinin güven verdiğini ve standartları yükselttiğini kaydeden Ön, “Rusya artık çekinilecek bir ülke değil,her geçen gün bu yönde hızla gelişen bir ülke. Biz Colin’s olarak uzun yıllardır buralardayız. Bizim açımızdan iki kat pozitif durum var. Birincisi, biz zaten Rusya’yı çok iyi biliyoruz. İkincisi dünyaya her geçen gün daha da entegre olan Rusya, güven ortamını daha da artıyor. Ben tüm sektörlerdeki Türk markalarını Rusya’ya davet ediyorum. Rusya’da son derece başarılı firmalar ve dernekler var. Yatırımcılara gereken destek fazlasıyla verilebilir. Bizler Colin’s ailesi olarak yönetim kurulumuzun da teşvikiyle, kendi sektörümüzdeki markalara dahi büyük bir keyif ve gururla destek oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında siyasi alanda yaşanan gelişmelerin de iş dünyasına olumlu yansıdığına değinen Colin’s genel müdürü Ön, “Son 4-5 yılda 50 yılda alınan yoldan daha fazla mesafe katedildi. Kendimizi şimdi Rusya’da daha güvende hissediyoruz. Rus politikacılar, bürokratlar da artık yabancı firmalara daha olumlu bakıyor. İstihdam oluşturduğunu ekonomiye artı değer kazandırdığını görüyorlar. Vizelerin kalkması bence tarihi adım. Psikolojik değeri yüksek. İnsanlar rahat gidip gelebiliyor. Mersin-Akkuyu nükleer santrali, Güney Akım, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı gibi dev projeler uygulamaya başlayacak. Enerji sektöründe daha çok işbirliği yapacağız, daha çok ürün ve hizmet Rusya’ya satacağız. Rus firmalarının da Türkiye’de önemli yatırım yapacaklarını düşünüyorum. Türk firmalarının da Rusya’da yeni oluşan iklimde fırsatları değerlendirmelerini üit ediyorum” temennisinde bulundu.

Avrupa’da sorun çıkınca Rusya-Türkiye ilişkileri gelişiyor

Avrupa ve ABD’de yaşanan borç krizi ve büyüme rakamlarındaki kötü seviyenin Rusya açısından cok önemli bir sorun oluşturmadığına değinen Colin’s Rusya Genel Müdürü, “Önümüzdeki 4-5 yıl için Rusya’ya özel bir sorun görülmüyor. Enflasyon yüzde 6’larda. Büyüme rakamları orta vadede yüzde 4-5 seviyesinde. Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ardından siyasi istikrar da sağlamlaşacak. Avrupa’da sorunlar başlayınca Rusya ve Türkiye her alanda yakınlaşıyor. Krizden fırsat çıkar mı? Bence çıkıyor. Colin’s de en büyük büyüme rakamlarını kriz dönemlerinde kaydetmiştir” şeklinde konuştu.

Rusya’da yatırım yapacak Türk şirketlere tavsiyeler

Rusya’da yatırım yapacak Türk şirketlere Ön çok kıymetli tavsiyelerde bulundu: “Eskiden olduğu gibi ürün göndereyim, paramı tahsil edeyim devri kapandı. Bu ülkede yaşamadan burada istikrarlı bir satış trendi yakalamak neredeyse imkansız. Zorluklar açısından bakarsak Moskova dünyanın en pahalı en zor şehirlerinden bir tanesi. Çok ciddi istihdam problemi var. Yetişmiş iş gücü fevkalade yetersiz. Moskova'dan başlamayan bir Rusya ticareti zor. Burada riskler ve maliyetler yüksek. En büyük risk burada yerleşik olana kadar geçilecek dönemdeki maliyetler. Maliyetleri belli bir süre yüklenmek gerekiyor. 10-15 yıl öncesine kadar Rusya’da iş yapmak isteyenlerin en büyük endişesi başımıza bir iş gelir mi? Paramı alabilir miyim? gibi daha çok insani kaygılardı. Bugün için mafya vs. gibi yapılar artık tarih oldu. Rus iş adamları bundan 10-15 sene evvel bir kaç ülkeyi biliyorlardı. Rus iş adamları için Türkiye İstanbul, İstanbul’da Laleydi. Artık durum degisti, Rus iş adamları dünyayı öğrendiler. Çin’i biliyorlar. Avrupa’yı biliyorlar. Türkiye’yi şehir şehir biliyorlar. Bir çok Rus firmasının Türk, Avrupalı, Amerikalı, Çinli partnerleri var. Dolayısıyla, tutarlı, sağlıklı ve uzun süreli kontratlarla iş birliği yapma ihtiyacı var. Bunun içinde belli bir yatırım ve sabır gerekiyor. Organizasyonu, kurumsal kimliği, ürün ve hizmet kalitesinde dünya standartlarına yaklaşan Türk şirketleri Rusya’da her zaman bir adım önde olabilir.”