“Arap Baharı” Rusya’nın en büyük meyve ihracat-ithalat şirketini iflas ettirdi

218

Rusya’nın en büyük meyve ihracat şirketi JFC, Arap Baharı nedeni ile Ortadoğu’da yaşanan belirsizliklerin iş kaybına neden olduğunu ve bağlantılarını kaybettiğini gerekçe göstererek iflasını istedi.

Şirketten yapılan açıklamada, iflasın gerekçesi olarak Ortadoğu’da gerçekleşen “Arap baharı” gösterildi. Şirketin ihracatının yaklaşık yüzde 30’unun Ortadoğu ülkelerine yapıldığı belirtilen açıklamada, “Devrimlerin bölgede neden olduğu istikrarsızlık, bölgeden meyve ithalatının kesilmesine neden oldu. Üreticilerle ilişkilerimiz koptu ve borçlarımızı da tahsil edemiyoruz.” denildi.

“JFC” şirketi genel müdürü Andrey Afanasyev ise yaptığı basın toplantısında, “İflas başvurusu sadece alacaklılardan korunmak için seçilmiş bir yol. Ortada kritik bir durum yok. Bu durumun Rus pazarına kötü şekilde yansıyacağını  kimse düşünmesin. Bir kaç ay içinde şirket eski haline gelecek ve bizde iflas başvurumuzu geri çekeceğiz. Şu anda şirket faaliyetlerine devam etmek için gerekli kaynağa sahip ve eskisi gibi Rusya pazarındaki liderliğini devam ettirmeyi planlıyor.” şeklinde konuştu.

1994 yılında St. Petersburg’da kurulan “JFC” şirketi her yıl yaklaşık 600 bin ton meyve pazarlıyor. Ekvador ve Costa-Rica’da yaklaşık 3 bin ektar muz bahçesine sahip olan grup, muz piyasasında Rusya’da yaklaşık yüzde 40’lık bir paya sahip. Şirket geçen yıl Rusya’ya yaklaşık 1 milyar dolarlık muz ithalatı gerçekleştirdi.