Moskova, Avrupa’nın en cazip üçüncü perakende kenti

116

Moskova, Avrupa’nın en cazip perakende kentleri arasında üçüncü oldu. Jones Lang LaSalle danışmanlık şirketinin Avrupa’nın 55 kenti arasında yaptığı çalışmada Moskova, Londra ve Paris’ten sonra en çok perakende tüketim yapan kent seçildi.

Şirketin Rusya ve BDT ülkeleri temsilcisi Maxim Karbasnikoff, 15 milyon nüfusa ulaşan Moskova’nın son üç yılda yeni açılana AVM’lerle Avrupa’nın en cazip perakende pazarlarından biri haline geldiğini söyledi.

Moskova’nın halen gelişmekte olan bir alt yapısı olduğuna değinen yetkili, özellikle 140 milyonluk bir ülkeye açılmanın yanı sıra Avrupa pazarlarına ulaşmanın yolunun da başkentte olmaktan geçtiğini kaydetti.

Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluğun ardından küresel perakende şirketlerinin yeni pazarlara yöneldiğini ifade eden Karbasnikoff’a göre, Moskova Avrupa’nın en önemli alternatifleri arasında yer alıyor.

Sadece 2011’de Rusya’ya yeni gelen markalar arasında Berghaus, Diesel, DKNY, American Eagle Outfitters ve Victoria's Secret yer alıyor. Debenhams, Seattle's Best Coffee, Muzz Buzz, Brisket Express ve Krispy Kreme gibi 10’un üzerinde marka da Moskova’ya girmek için sırada bekliyor.