Otomotiv sektörü gözünü Rusya'ya dikti

34

Avrupa ekonomisindeki çalkantılı dönemi hasarsız atlatmak için farklı pazar arayışını sürdüren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türk otomotiv yan sanayi şirketleriyle birlikte gerçekleştirdiği gezilerine, Rusya’nın Kaluga Bölgesi’ni ekledi.

OİB'in organizasyonuyla 17 firmadan 24 iş adamı 13-16 Mart tarihleri arasında, Rusya Federasyonu'nun Kaluga Bölgesi'ne sektörel ticaret heyeti gezisi düzenlendi. Gezide, Kaluga'daki Volkswagen ve PSA otomobil fabrikalarının yetkilileriyle görüşülerek, tesis ziyaretleri yapıldı.

Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti, ilk olarak Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Salih Çiçek, OİB Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Rusya Masası Koordinatörü Şükrü Tetik, Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Murat Nesimoğlu’nun katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ertesi gün gerçekleştirilen konferansta, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Tetik, 'Türkiye Otomotiv Sanayi ve Rusya’daki Perspektifi' konulu bir sunum yaptı.

Türk otomotiv sanayiini, 1960’lı yıllardan bugüne kadar anlatan Şükrü Tetik, Rus otomotiv yan sanayiine en büyük desteğin Türkiye'deki sanayicilerden geleceğini vurguladı. Büyük ilgi gören konferansta, Kaluga’da üretim yapan Gestamp, Benteler, Visteon gibi yabancı parça üreticilerinin üst düzey temsilcileri de dinleyici olarak yer aldı.

Konferansın ardından heyet, Kaluga’daki yerleşik parça üreticileri ile ikili iş görüşmeleri yaptıktan sonra, Volkswagen Rusya Fabrikası’nı ziyaret etti. Ayrıca, Kaluga Valiliği toplantı salonunda PSA'nın Rusya Fabrikası Satın Alma Müdürü, heyete PSA’nın Rusya’daki planlarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Grabtsevo, Rosva ve Kaluga-Yug organize sanayi bölgelerinde incelemelerde bulunan Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti, geziden duydukları memnuniyeti dile getirerek, uzun vadeli iş ilişkilerinin ilk adımlarını attıklarını söylediler.