S&P’den Rusya ekonomisine uyarı

6

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Rusya ekonomisinin petrol gelirlerine aşırı bağımlı hale geldiği, petrol varil fiyatlarının 60 doların altına inmesi durumunda Rusya’nın uzun vade notunun düşebileceği uyarısı yaptı.

Petrol varil fiyatlarının 10 dolar gerilemesi durumunda gayri safi milli hasılanın yüzde 1,4 oranında küçüleceğini hatırlatan kuruluş, “Rusya’nın denk bütçe sağlayabilmesi için yıl sonu ortalama petrol varil fiyatlarının 120 dolar olması gerekiyor” öngörüsünde bulundu.

Rusya ile ilgili risk raporunun hazırlanmasına katkı sağlayan Standard & Poor's uzmanı Kai Stukenbrock, “Sadece iki yıl önce petrol varil fiyatları ortalama 60 dolar civarında idi. Bir yıl sonrasında da 80 dolar.” hatırlatması yaptı.

Petrol varil fiyatlarında 1 dolarlık bir gerilemenin hükümetin gelirlerinde 2,6 milyar dolarlık bir düşüşe neden olduğu belirtiliyor.

Petrol varil fiyatları 60 dolara kadar gerilerse bütçe açığı gayri safi milli hasılanın yüzde 8’ine kadar yükselme riski var. Bu durumda S&P Rusya’nın notunu 3 puan düşürebilir.

Petrol varil fiyatlarının Rusya ekonomisi, döviz kurları, faiz oranları ve diğer kamu harcamaları üzerinde büyük etkisi olduğuna değinilen raporda, 2011’de 110 dolar olan rakamın, 2012 Mart ortasında 125 doları bulduğu kaydedildi.

Petrol varil fiyatlarının yükselmesi ise hükümetin harcamalarını rahatlatıyor. Rusya lideri Vladimir Putin, 4 Mart seçimleri öncesi 170 milyar dolarlık taahhütte bulunmuştu. Rus uzmanlara göre ise Suriye ya da İran krizinin devam etmesi durumunda petrol varil fiyatları 150 dolar seviyesine dayanabilir.

S&P’ye göre 2012’de büyük bir ihtimalle petrol varil fiyatları 100 doların üzerinde seyredecek.