Dünya Bankası Rusya’nın büyüme beklentisini yüzde 3,5’e düşürdü

5

Dünya Bankası 2008 kriz sonrası Rusya ekonomisinin beklenenden daha yavaş toparlandığını, 2012 için büyüme rakamlarını yüzde 3,8’den yüzde 3,5’e çektiklerini açıkladı.

Rusya ile ilgili hazırlanan 43 sayfalık raporda Dünya Bankası, 2013’de yüzde 3,9 büyüme öngörüyor. Dış ekonomik etkilerin yanı sıra Rusya ekonomisinde yatırım ortamının gerilemesi, seçim sürecinde harcamaların artması ve petrol gelirlerine aşırı bağımlılık makro ekonomik dengeleri daha kırılgan yapıyor.

Rapora göre Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ekonomik büyüme adına önemli bir katkı sağlayacak. Rusya’nın uzun vadede üyelikten 162 milyar dolar artı gelir elde etmesi bekleniyor.

2011’de ekonomik büyümenin nispeten fazla olmasında tarım hasılatının beklenenin üzerinde olması ve kriz sonrası birikim etkili oldu.

The Moscow Times’ın haberine göre Renaissance Capital Rusya’nın ekonomik büyüme tahminini yüzde 3 seviyesine çıkarırken,  BNP Paribas’a göre Rusya yüzde 4,7 büyüyecek. Rusya Ekonomi Bakanlığı tahmini ise yüzde 3,7. Bakanlık 2013 için yüzde 4 ve  2014 için de yüzde 4,6 büyüme bekliyor.

Moskova’da düzenlenen toplantıda konuşan Dünya Bankası Rusya direktörü Michal Rutkowski, ülkenin dış borç rakamlarının nispeten düşük olması, işsizlik oranları ve enflasyon rakamlarında kısmi azalmanın iyi göstergeler olduğuna dikkat çekti. Ancak 2007’de petrol varil fiyatlarını 30 dolar seviyesinden planlayan Moskova’nın 2012’de 115 dolar beklentisi risk oluşturuyor. Rapora göre Rusya’nın ekonomik başarısında petrol gelirlerinin büyük katkısı var.