Rus bakan uyardı; petrole bağımlılık sürerse yüzde 2 ancak büyürüz

11

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina ülkenin hammadde gelirlerine bağlı ekonomik yapısının değişmemesi durumunda 2012 büyüme rakamlarının yüzde 2-3 seviyelerine düşebileceğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen ekonomi formunda konuşan bakan, “Ekonomik büyüme petrol ve diğer hammadde gelirlerine bağımlılık devam ettiği sürece 2-3 puan seviyesini geçemez. Yatırım imkanlarının iyileştirilmesi ve iş ortamında rekabetin oluşması şart” uyarısı yaptı.

Hükümetin beklentilerine göre geçen yıl yüzde 4,3 büyüyen Rusya ekonomisi 2012’de yüzde 3,7 büyüyecek. Büyüme oranları için öngörülen Ural çıkışlı petrol varil fiyatı ise 100 dolar.

Büyüme oranlarında yüzde 0,7 ya da yüzde 1,7’lik bir düşüşün kabul edilemeyeceğine değinen bakan, bu durumda gelirlerin artırılması ve yaşam standardının yükseltilmesi gibi hedeflere ulaşılması imkansız hale geleceğini vurguladı.

Ocak 2012 verilerine göre Rusya’nın toplam ihracatında enerji kalemi yüzde 75,4’e çıktı. Uzmanlara göre bu şekilde bir makroekonomik dengenin sürdürülebilmesi uzun vadede riskli.