Putin minivan Lada Largus üretim bandını açtı; yerli otomobil zorunluluğu

617

Rusya Başbakanı Vladimir Putin minivan model Lada Largus’un üretim bandını açtı. Samara bölgesi yerli otomobil AvtoVAZ’ın Togliatti fabrikasında incelemelerde bulunan Putin ilk araca imzasını attı.

Otomobil sektörü ile ilgili düzenlenen konferansta konuşan Rusya lideri, önümüzdeki günlerde kamu kurum ve kuruluşlarının sadece yerli şirketlerin ürettiği araçları ya da Gümrük Birliği içinde olunan Belarus ve Kazakistan’da üretilen araçları alacaklarını söyledi.

“Federal bütçeden fon kullanan tüm devlet kurumları, belediyeler ve yatırım şirketlerinin yakın gelecekte sadece yerli araç kullanacaklarına inanıyorum” değerlendirmesinde bulunan Putin, tüm bu çalışmaların Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) partnerleri ile birlikte koordineli bir şekilde gerçekleşeceklerini söyledi.

Lada-Largus Rusya’nın en büyük otomobil üreticisi AvtoVAZ’la Renault-Nissan ortaklığının birlikte gerçekleştirdikleri en büyük proje. Togliatti’deki fabrikada her yıl Lada, Renault ve Nissan markalarında 350 bin araç üretiliyor.

AvtoVAZ’ın yüzde 50’sine sahip olduğu projeye, yüzde 25’er Renault ve Nissan ortak oldu. Toplam proje bedeli ise 400 milyon Avro olarak gerçekleşti.

Putin Lada araçları için üçüncü markanın tanıtımını yaptı. Daha önce de Rusya lideri Lada Kalina ve Lada-Granta marka araçları kullanarak yerli üretime dikkat çekmişti.