Türk hazır giyim sektörü rapor açıkladı: Rusya ideal pazar

150

BMD’nin hazırlattığı “Hedef Ülkeler Raporu”, Türk hazır giyim sektörü için Rusya’nın “ideal pazar” olduğunu ortaya koydu. BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, Türk markalarının yurtdışındaki mağaza sayısının 2 bin 603’e ulaştığını söyledi.


BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği’nin (BMD), 21 ülke arasında yaptırdığı araştırmada 5 üzerinden 3.8 notla Rusya hedef pazarlar endeksinde ilk sırada yer alırken, Suriye yaşadığı çalkantıların ardından 1.7 not ortalamasıyla sonuncu oldu. Mikado Eğitim ve Danışmanlık’ tarafından iki yıllık bir çalışmayla hazırlanan “Hedef Ülkeler Raporu”, söz konusu ülkelerin ekonomik ve siyasal pozisyonları değerlendirip Türkiye’nin markalarına yeni bir rota çiziyor. BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, harcama alışkanlığı, pazar doygunluğu, nüfus yapısı, ekonomik büyüklük, organize perakendecilik, siyasal risk ve ithalat süreci üzerinden ülkelerin karnelerini çıkardıklarını belirterek, “Bu kriterlere göre birinci Rusya’nın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nin 3.3 ile ikinci, Kazakistan’ın 3.1 ile üçüncü” dedi.

Siyasal risk öne çıktı

Yılmaz Yılmaz, iki yıl önce hedef ülke olarak değerlendirilen Suriye’nin bugün en sonda yer aldığına dikkat çekerek, ekonomik, politik ve askeri dengelerin bu kadar hızlı değiştiği bir dünyada Türk marklarının her zamankinden daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, şöyle devam etti: “Şu anda yurtdışındaki mağaza sayımız 2 bin 603. Son 2 yılda Türkiye’de de çok hızlı büyüdük. İçinde bulunduğumuz bölge hızla değişiyor. Bugün siyasi risk en önemli kriterler arasına girdi. Batımızda yaşlı ve yorgun Avrupa; kuzey ve doğumuzda büyüme potansiyeli olan ama eskisi kadar güvenli bakamadığımız BDT ülkeleri; güneyimizde ise Arap Baharı ve İran’ın nükleer inadı ile istikrarı sorgulanan Ortadoğu. Bu rapor Türk markalara rehberlik etmek için başlatıldı.”

İhracata pozitif ayrımcılık

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ileri teknoloji ve markalaşmanın ihracatta büyük önem taşıdığını belirterek, “BMD’nin yaptığı bu çalışmayı dikkat çekici buluyorum. Sektörlerimizin tamamı Rusya’ya hedeflenmiş durumda. İhracata pozitif ayrımcılık istiyoruz. Bunun için de yurtdışı mağazacılığı destekliyoruz” dedi.

Rusya’da Türklere pozitif ayrımcılık yapılıyor

HERKESİN iş planında mutlaka yolun başındaki Rusya’nın olması gerektiğini söyleyen Rönesans Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Rusya’da Türkler’e ayrıca pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtti. Ilıcak, “Rusya’da bugün 6 Türk bankası var. Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerde çok iyi. Türk girişimcilerde bunları iyi değerlendirdi” dedi.