TÜSİAD yükselen pazar Rusya'ya çıkarma yapacak

21

TÜSİAD, Rusya’nın en önemli ekonomi zirvesi olan St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda iki oturum düzenleyecek.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın himayesinde her yıl düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF), küresel iş dünyasını biraraya getirmekte. 1997 yılında kurulan Forum, 2006 yılından bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın himayesinde yıllık olarak düzenlenen ve uluslararası iş ve siyaset dünyasının önde gelen liderlerinin, medya, akademi ve sivil toplumdan etkin isimlerin katıldığı üst düzey bir zirve toplantısı niteliğinde.


Son 5 yıl içinde dünyada önde gelen küresel bir etkinliğe dönüşen SPIEF, 2011 yılında “Yeni Bir Dönem için Yükselen Liderlik” başlığı ile düzenlendi. Bugüne kadar gerçekleşen zirvelerden 96 ülkeden 5000’e yakın katılımcıyı ağırladı. 

2012 yılında 21-23 Haziran 2012 tarihleri arasında yapılacak olan Foruma, TÜSİAD, Yönetim Kurulu’nun da iştirakiyle, kurumsal olarak katılım gösterecek ve Forum çerçevesinde iki oturum düzenleyecek. Bunlardan ilki, 21 Haziran 2012 tarihinde “Rusya - Türkiye İş Diyalogu” başlığı ile yapılacak. Bu oturumun yanı sıra, Türkiye’nin bölgedeki rolüne ilişkin ayrı bir oturum da gerçekleştirilecek ve SPIEF bünyesinde yapılacak olan çeşitli oturumlara da konuşmacı seviyesinde katkı sağlanacak.

St -Petersburg’daki bu etkinlik öncesinde, İstanbul’da, 3 Nisan 2012 Salı günü özel bir oturum gerçekleştirildi. Oturumda yükselen güçler Türkiye ve Rusya’nın artan rolü ele alındı.

Oturumun açılış konuşmaları TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit BOYNER ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Direktörü Sergey BELYAKOV tarafından gerçekleştirildi.

Ümit Boyner panelde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Hepimizin bildiği üzere, özellikle son birkaç yıldır Türkiye ile Rusya arasında siyasi ve ekonomik anlamda ciddi bir yakınlaşma yaşanmaktadır. En somut ifadelerinden birini geçen yıl karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasında gördüğümüz bu olumlu gelişmeleri, TÜSİAD  olarak memnuniyetle karşılıyor, ikili ekonomik ilişkilerin yakın gelecekte de büyük bir potansiyel teşkil edeceğine inanıyoruz.

Satınalma gücü paritesine göre dünyanın 6. büyük ekonomisi olan, OECD’ye 2013 yılında üye olması beklenen, 2012 yılında kural temelli çok taraflı ticaret sisteminin temsilcisi olan Dünya Ticaret Örgütü’ne resmen üye olacak Rusya, Türkiye’nin en önemli ticari partneridir. Rusya Federasyonu’ndaki Türk yatırımlarını da düşünecek olursak, bu ülkenin sunduğu fırsatlardan yararlanmak için ülkenin uluslararası ekonomik örgütlere üye olmak suretiyle öngörülebilir bir pazar haline gelmesi, yeni hükümeti bekleyen reform gündemi ve bunun uygulanması, Rusya’yı özellikle Türkiye için vazgeçilmez bir ortak haline getirmektedir.”

Rusya’daki gelişmelerin, başta TÜSİAD’ın “Stratejik İş Geliştirme” birimi olan TÜSİAD International olmak üzere,  kurum tarafından yakından takip edildiğini dile getiren Ümit BOYNER, Rusya’ya yönelik TÜSİAD'ın son girişimi kapsamında Saint-Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu ile işbirliği yapılacağını ifade etti ve TÜSİAD üyelerini Haziran ayında gerçekleşecek etkinlik vesilesiyle St-Petersburg’a davet etti.

 “Yükselen Ekonomik Merkezler: Türkiye ve Rusya / Bölge Ekonomilerinin Yükselişi” panelinin açılışı Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir IVANOVSKIY tarafından yapıldı. Moderatörlüğünü Bloomberg HT Ekonomi Müdürü Özlem DALGA’nın yaptığı oturuma Koç Grubu Arçelik CEO’su Levent ÇAKIROĞLU, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman ILICAK, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Rusya Yöneticisi Natasha KHANJENKOVA, Gazprombank Birinci Başkan Yardımcısı Sergey NEKRASOV ve Renaissance Capital Başekonomisti Charles ROBERTSON panelist olarak katıldı.

Panel SPIEF’ten Jonathan SCHMIDT’in yaptığı “SPIEF Yolunda” adlı Genel Değerlendirme ile son buldu.