Putin’den 500 milyar dolarlık vergiden muaf enerji yatırım teklifi

19

Rusya Başbakanı Vladimir Putin zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu Arktik ve Doğu Sibirya bölgesini yabancı enerji şirketlerine açacaklarını, yerli şirketlerle birlikte yapılacak çalışmalarda vergiden muaf tutulacak bölgeye yaklaşık 500 milyar dolarlık yatırım beklediklerini söyledi.

Dünya hidrokarbon rezervlerinin dörtte birinin Rusya’da olduğunu ve bu kaynakların da yüzde 70’inin bu bölgede olduğunu ifade eden Putin, “Burada petrol ve doğalgaz çıkarılması zor ve masraflı. Teknoloji, altyapı ve çevre sorunlarını çözebiliriz. Büyük çaplı yatırım gerekiyor. Biz burada yatırım açısından en cazip şartları oluşturmalıyız. Vergiden tamamı ile muaf tutulabilir. Çok zorlu projelerde vergiler yüzde 5’lere kadar çekilebilir.” dedi.

Projelerin uygulama geçilmesi ile birlikte gelecek doğrudan yatırımla ilgili de bilgi veren Putin, “Bizim tahminlerimize göre önümüzdeki 30 yıl içinde 500 milyar dolar yatırım gelir. Yan sanayi katkısı ise 300 milyar doları aşar” öngörüsünde bulundu.

Yeni girişimin daha fazla yabancı enerji şirketinin Rus ortakları ile iş yapmaya yönelteceğini ifade eden Rusya lideri, yabancı yatırımlar için iş ortamının daha cazip hale gelmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Doğalgazdan sonra petrol üretiminde de günlük 10 milyon varille lider konumunu sürdüren Moskova, 2020’ye kadar petrol üretim kapasitesini korumayı planlıyor.