Rusya’da fakir sayısı 18 milyona yükseldi

145

Rusya’da asgari geçim standardının altında yaşayanların sayısı yüzde 1,1 artarak 18,1 milyona ulaştı.

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rostat) yayınladığı rapora göre yaklaşık 143 milyon olan ülke nüfusunda asgari geçim düzeyinin altında yaşayanların oranı yüzde 12,8.

Üst düzey gelir grupları ile asgari gelire sahip olanlar arasında uçurumun giderek arttığı ülkede asgari ücret 4600 ruble (155 dolar). Asgari geçim standardı ise 6200 ruble (210 dolar).

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Duma’da yaptığı son yıllık soru cevap oturumunda ülkenin temel sorunlarından birinin fakir ve zengin arasındaki uçurum olduğunu, ülkede zenginlerin fakirlerden 16 kat daha fazla gelir elde ettiğini açıkladı. Son birkaç yılda uçurumun azalmadığını itiraf eden Rusya lideri, asgari ücretlerin asgari geçim standardına yükseltileceğini ifade etti.

Federal İstatistik Servisi'nin verilerine göre zengin yüzde 10'luk kesim yaklaşık toplam gelirden yüzde 31 pay alırken, fakir yüzde 10 ancak yüzde 1,9 pay alabiliyor. 2010 verilerine göre zengin yüzde 10’unun yıllık geliri 20 milyon doların üzerinde.

Rusya Başbakanı Putin emeklilerin durumunun düzeltilmesi için de çalışmalarda bulunacağı taahhüdünde bulundu. 40 milyon emeklinin bulunduğu ülkede kadınlar için emeklilik yaşı 55, erkekler için de 60. Putin yeni dönemde emeklilik yaşının artırılmasını planlamadıklarını vurguladı.