Rusya’dan Türk nakliyecilere iki sistemli çözüm: Glonass + GPS

36

Moskova, Türk nakliyecilerine Rusya'da giderleri düşürecek verimli taşımacılık için tasarladığı yeni Glonass + GPS sistemini önerdi.


Rusya-Türkiye Karma Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde Türkiye ve Rusya ikili ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çekmek amacı ile her sektörde işbirliği adımlarını atma kararı almıştı. Bu işbirliği çalışmalarından biri de şu anda ulaştırma sektöründe yaşanıyor. İki ülke arasında gerçekleştirilen ihracat ve ithalatın aslan payına sahip nakliyenin daha sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için Rusya nakliye şirketlerine yeni tasarladığı sistemi tanıttı.

Glonass’ın dünyada kullanılan iki uydu takip sistemlerinden biri olduğunu belirten Glonass Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Vojjov, “Biz aslında iki sistemi birden teklif ediyoruz. Hem Glonass hem GPS aynı anda. Uzmanlarımızın hazırladığı bu ikili sistem sayesinde araçların takipsiz kalması mümkün değil. Güvenirlilik artmış oluyor. Rusya'da nakliye işlerini yapan Türk şirketlerine tekliflerde bulunduk. Bu şirketlere ayrıca proje çalışmalarından ortaya çıkacak  sonuçlara göre uygun fiyat sunmayı amaçlıyoruz” dedi.


Nakliyede Glonass sisteminin kullanılmasının Türkiye ile Rusya arasında koyulan 100 milyar dolarlık hedefe ulaşma adına önemli bir etken olabileceğini kaydeden Rus-Türk İş Konseyi Başkan Yardımcısı Magomed Kostoyev, “Çünkü bu sistem sayesinde çok sayıda gerçekleştirilen yük taşımacılığı belirli bir düzene girecek. Araç takibi, rota belirlemesi, kontrol ve kaza halinde acil yardım gibi meseleler bir tek bu sistem sayesinde takibe alınmış olacak. Bu tabii ki nakliyenin kalitesini, malın ulaşım süresini ve nakliye şirketlerinin harcamalarını ciddi oranda düşürecek” şeklinde konuştu.

Türkiye'den yapılan ihracatta ve Rusya'dan yapılan ithalatta kara nakliyesinin oldukça önemli paya sahip olduğunu kaydeden Türkiye Moskova Büyük Elçiliği Ticaret Baş Müşaviri Atilla Kızılarslan da, “Burada sağlıklı bir şekilde nakliye yapabilmek ve tırlarımızın, araçlarımızın her an nerede olduğunu bilmek oldukça önemli. Bu imkanı Rusya'da Glonass şirketi sunuyor. Glonass, Rusya'nın resmi makamlarınca da uygun görülen ve tavsiye edilen yarı devlet yarı özerk bir şirket” diye konuştu.Rusya’nın 2013 yılında tüm nakliye araçlarının bu sistemi zorunlu şekilde kullanmasını talep edeceğini de belirten Kızılarslan, “Rusya'da faaliyet gösteren Türk firmaları ile görüştük. Şu anki tepkileri 'önce bir bakalım neymiş' sürecinde. Yavaş yavaş sistemin koordinasyon konusunda kolaylık sağlanması amacı ile kendilerince uygun gördükleri halde muhakkak pozitif tepkiler vermeye başlayacaklardır”  ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre Glanass + GPS sistemlerini kullanan şirketler kazançlı çıkıyor. Yapılan deneme sürüşler sayesinde yakıt kaybının bazı durumlarda neredeyse dört kat azaldığı tespit edilirken, vakit konusunda ise yüzde 20’ye kadar sürenin azaldığı görüldü.