Rusya’nın otomobil devi AvtoVAZ’da kontrol Renault-Nissan ortaklığına geçiyor

319

Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden kalma Lada model araçların üreticisi AvtoVAZ’ın çoğunluk hisseleri 2014’de Renault-Nissan ortaklığına geçecek. Renault ve Nissan’dan ortak yapılan açıklamaya göre şirket Rus otomobili devi için 750 milyon dolarlık yatırım yapacak ve hisselerin yüzde 67’sine sahip olacak.

2008’de AvtoVAZ’a yüzde 25 ortak olan Renault, fabrikanın modernizasyonu ve yeni model araçların üretimi için teknoloji transfer etmeyi sürdürüyor. Yatırımcılar Fransız ve Japon otomobil devlerinin bu yıl içinde AvtoVAZ’da kontrolü ele almalarını bekliyordu. Ancak borsada şirketin hisselerinin yüzde 8,1 kayıp yaşaması üzerine devir işlemleri ertelendi.

Rus Teknologi halen AvtoVAZ’ın yüzde 21’ine ve Troika Dialog da yüzde 25,64 hissesine sahip. Yatırımlar için Renault 300 milyon dolar, Nissan da 450 milyon dolar ödeme yapacak. Dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi konumuna gelecek yapıda hiçbir şirket tek başına çoğunluk hisseye sahip olamayacak.

Hisse devri ile ilgili değerlendirmede bulunan AvtoVAZ Başkanı Igor Komarov, fabrikanın üretim çeşitliliğini artmasına katkı sağlayacağını söyledi. Komarov, “Bu yıl yeni modeller üretime başlıyor ve AvtoVAZ modernize ediliyor. Son altı ayda iki yeni modelin üretimine başladık. Yıl sonunda ilk Nissan araçlarımızı üretmeye başlayacağız. Bir yıl sonra da Renault üretimi başlıyor” dedi.

Fabrika yeni yatırımlarla yıllık üretim miktarını 350 bin araç artırarak 1 milyonun üzerinde üretim kapasitesine sahip olacak. Renault-Nissan-AvtoVAZ ortaklığı geçen yıl Rusya’da 578 bini Lada model olmak üzere 879 bin araç sattı. İttifak, Çin ve ABD’den sonra dünyanın üçüncü büyük otomobil piyasası Rusya pazarının yüzde 33’ünü elinde bulunduruyor.

1970 yılında kurulan AvtoVAZ’ın yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 27 milyon araç üreten fabrikada 100 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ’ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 5 bin dolarla, 12 bin dolar arasında değişiyor.