Rusya’dan nakit çıkışı ilk dört ayda 42 milyar dolar

4

Rusya Merkez Bankası 2012’nin ilk dört ayında nakit çıkışın 42 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Uzmanlar yoğun nakit çıkışında Rusya ekonomisine yatırımda henüz yeterli güven ortamının oluşmamasını gerekçe gösteriyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev konu ile ilgili Rusya parlamentosuna verdiği bilgide henüz resmi olmayan sonuçlara göre nakit çıkışının 42 milyar doları bulduğunu söyledi.

Rusya’dan geçen yıl da siyasi belirsizlik ve küresel ekonomik kriz sonrası yaşanan sorunlar nedeni ile 84 milyar dolar nakit çıkışı olmuştu. Yetkililer 2012 için nakit çıkışı sorununun çözüleceğini, yılsonu için de beklentilerinin 10 milyar dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

Herşeye rağmen Merkez Bankası ve Rusya bankalarının 2008 krizine göre herhangi bir mali soruna karşı daha hazırlıklı olduklarını kaydeden Ignatyev’e göre Avrupa borç krizinde durum altı ay öncesine göre daha kötü.

2011’de 4,2 büyüme gerçekleştiren Rusya, 2012’nin ilk çeyreği için de yüzde 4,9 büyüme rakamı açıkladı. Ancak petrol fiyatlarında son altı ayın en düşük seviyesinin görülmesi, Yunanistan’da ekonomik kriz ve sonrasında yaşanan siyasi belirsizliğin aşılamamış olması Rusya ekonomisini de olumsuz etkilemeye devam ediyor.