Tekstilcilerin Rusya'ya yıllık ihracat hedefi 5 milyar dolar

318

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, tekstil ve konfeksiyon ihracatında yıllık 1,4 milyar dolarlık paya sahip Rusya'ya ihracatı daha da artırmak istediklerini bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin ihracat ve istihdamda lokomotifi tekstil ve konfeksiyon sektörleri, yıllık 18 milyar dolar dış ticaret açığı verilen Rusya'ya tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatını arttırmak ve dış ticaret açığımızı azaltmak için kolları sıvadı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği ile Ege Hazırgiyim İhracatçıları Birliği, 2023 hedef pazarları kapsamında her sektör tarafından hedef pazar olarak gösterilen Rusya'ya gidiyor.

“Rusya Federasyonu Tekstil ve Hazırgiyim Sektörel Ticaret Heyeti”, pazar araştırması ve pazarlama değerleri bağlamında 4-8 Haziran tarihleri arasında Rusya Federasyonu'nun Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde kumaş, iplik ve hazırgiyim ihracatçılarına yönelik olarak gerçekleştirilecek.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Türk hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin 2011 yılında 24 milyar dolarlık ihracata imza attığını kaydetti.

Ünlütürk, “Tekstil ve konfeksiyon ihracatımızda yıllık 1,4 milyar dolarlık paya sahip olan Rusya'ya ihracatımızı daha da arttırmak istiyoruz. Tekstil ve hazırgiyim sektörleri olarak 2023 yılı için belirlenen 72 milyar dolar ihracat hedefine yeni pazarlar sayesinde ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. 2023 yılında Rusya'ya tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracat hedefimiz 5 milyar dolar” diye konuştu.