“Yunanistan Euro Bölgesi’nden çıkarsa petrol 70 dolara düşer”

11

Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan borç krizinin çözümü için zirve üstüne zirve yaparken, ticaretinin yüzde 55’ini Avrupa ile yapan Rusya’da tedirginlik sürüyor. Interfax’ın ekonomi bölümü Finmarket’in hazırladığı rapora göre Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması durumunda Rusya ekonomisi ciddi etkilenecek.

Yunanistan’ı diğer Avrupa ülkelerinin de takip ettiği kötü senaryoya göre petrol varil fiyatları 70 dolar seviyesine kadar gerileyebilir, dolar da 35-40 ruble aralığına çıkar.

Yunanistan’la krizin sınırlı kalması durumunda ekonomistler Rusya’nın sıfır büyüme ile krizi atlatabileceğini düşünüyor. Bu senaryoya göre petrol varil fiyatları 90 dolara düşer. Nakit çıkışı 80 milyar doları bulurken, dolar da 34 rubleye yükselir.

Krizin diğer ülkeleri de etkilemesi durumunda ise Rusya yüzde 5’lere kadar küçülebilir. Petrolün 70 dolara düşmesi beklenen kötü senaryoya göre nakit çıkışı da 100 milyar doları geçer. İki durumda da bankacılık sektöründe kriz beklenirken, dolar da 38-40 rubleye kadar çıkabilir.

Sberbank ekonomi uzmanı Andrey Sinyakov, Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması durumunda Rusya ekonomisinin ciddi oranda etkileneceğini ve gayri safi milli hasılanın da yüzde 2 küçüleceğini ifade ediyor.

Sinyakov’a göre yıl sonuna kadar nakit çıkışı 100 milyar doları geçer. Petrol varil fiyatlarının 95-100 dolar arasına ineceğini öngören uzman, doların da 35 rubleye kadar yükselmesini bekliyor.

AB liderlerinin önceki gün kriz gündemi ile yaptıkları 18. zirveden Yunanistan’a nasihat çıkmıştı. IMF ile birlikte 2010’dan itibaren 150 milyar Euro Yunanistan’a destek sağlayan AB liderleri, taahhütlerini yerine getirmesi durumunda Euro Bölgesi’nde kalabileceği mesajı vermişti.