Euro Bölgesi krizi doğalgaz talebini yüzde 12 azalttı

4

Gazprom Başkanı Aleksey Miller Euro Bölgesi krizinin doğalgaz taleplerinin azalttığını, ancak kendilerinin Avrupa piyasasına satışla ilgili planlarını değiştirmediklerini söyledi.

Sibirya’nın Omsk kentinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Miller, “Önemli miktarda tüketim yılın ilk ve son çeyreğinde oluyor. Ancak Euro Bölgesi’nde yaşanan krizin talepler üzerinde önemli ölçüde etkisi olacağını görüyoruz. Enerji turnosol testi gibi ekonominin sağlıklı işleyip işlemediğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

2012’de enerji talebinin ve doğalgaz talebinin 2011’e göre düştüğünü ifade eden Miller, “Euro Bölgesi’nde ekonomik durum istenilen seviyede değil” değerlendirmesinde bulundu.

Gazprom’un Avrupa ihracat hedefini 2012 için yüzde 2,4 artırarak 154 milyar metreküp olarak belirlediğini kaydeden Miller, en azından 2011 rakamı 150 milyar metreküpü yakalamayı umduklarını ifade etti.

Gazprom’un Avrupa ihracatı ise ilk dört ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 51 milyar metreküp olarak gerçekleşti.