Avrupa krize girdi, otomobilciler Rusya ve Türkiye'yi de listeye aldı

42

Otomotiv üreticileri, bugüne kadar Avrupa’daki satış performanslarını değerlendirirken Rusya ve Türkiye’yi hep dışarda tutmuş, bu iki ülkenin satışlarını Avrupa+Rusya ve Türkiye diye raporlarına eklemişti.

Ancak son dönemde Avrupa’nın içine girdiği borç krizi nedeniyle zor günler yaşayan otomotiv üreticileri için bu iki ülke hayati önem taşımaya başladı. Artık üreticilerin Avrupa’daki performansları Rusya ve Türkiye’den gelen sonuçlarla olumlu veya olumsuz olarak değişmeye başladı. Yani markaların Avrupa’daki seyrini artık Rusya ve Türkiye belirliyor.

Yatırımları artacak

Avrupa’da aşağı doğru bir hareket olduğu için bu iki ülkede başarılı olan bir anda Avrupa’daki payını artırabiliyor, başarısızlar ise negative sonuçlar elde edebiliyor. Bu noktada otomotiv yetkilileri de, markaların bu iki pazara daha fazla odaklandığını veya odaklanacağını belirterek, yatırımlarını artıracağı yönünde birleşiyor. 2012 yılında bu anlamda Rusya’dan iyi haberler gelirken Türkiye ise geçtiğimiz yılki rekor pazara nazaran bu yıl talepte bir düşüş yaşayarak otomotiv markaların performanslarında etkili oluyor.

Ay ay takip ediyorlar

Rusya’da Renault, Nissan, Hyundai, Kia ve Volkswagen satışlarını artırırken, Türkiye’de satışlardaki düşüş en çok Ford, Fiat ve Renault’yu etkiliyor. Bu 3 markanın Türkiye’deki satışlarının düşmesi Avrupa’da 5’inci kez satış kayıplarının yaşanmasına yolaçtı. Türkiye’de otomotiv derneklerinin raporlarını ve ay ay sonuçları yakından takip eden otomotiv markaları ilk 5 ayda düşen satışların yılın ikinci yarısından sonra tekrar toparlanacağını ve 2012 yılını, 2011’le benzer bir seviyede kapanacağını düşünüyor. Sonuçta, Türkiye’de geçtiğimiz yıla göre bir düşüş yaşansa da pazarın yine 800 binler civarında kapanması, markaların Avrupa’daki performansları açısından kritik bir öne taşıyor.