OSTİM’in Rusya’daki imajı; “Yapamayacakları makine yok”

247

Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi OSTİM’den girişimciler Rusya’ya çıkarma yaptı. Teknik inşaat ekipmanları ve makina sektöründe faaliyette bulunan iş adamları Rusya pazarında büyümek için faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Türkiye’nin Rusya ile siyasi, ekonomik, ticari, turizm ve kültür alanında gelişen ilişkilerine paralel olarak Rusya pazarına iş imkanlarını araştıran OSTİM üyesi girişimciler, Rus-Türk İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret etti. RTİB üyesi iş adamları Rusya pazarı ile ilgili tecrübelerini paylaştı.

Rusya’nın en büyük et üreticileri arasında yer alan RTİB Yönetim Kurulu üyesi ve Çalkan Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalkan, toptancılığın ötesinde şimdi Rusya’da perakende sektöründe yeni iş imkanları olduğunu söyledi. Rusya’nın en büyük market zincirlerine ürünlerini verdiklerini kaydeden Çalkan, “Et çok hızlı servis edilmesi gereken hassas bir ürün. Bazen istediğimiz standartlarda müşteriye market ortamında sunamayabiliyoruz. Biz şimdi perakende sektöründe büyümek için kendi et market zincirimizi kuruyoruz. Helal kesim olarak sucuk, salam, sosis, pastırma ve kavurma gibi kalemleri üretebileceğimiz yeni fabrika inşaatımız tamamlanmak üzere. Tüketicinin ne istediğini algılamak çok önemli. Müşteri kaliteli ürün olduğu zaman alıyor” dedi. Çalkan 2023 hedeflerini de Rusya’da et üretiminde iyi bir marka olmak ve perakende sektöründe güçlenmek olarak açıkladı.

RTİB’in 1996’da kurulduğunu ve 300 üyeye ulaştığını ifade eden Çalkan, Türkiye’den gelen iş adamlarına her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Çalkan Rusya ile ticaret yapmak için en azından bir temsilcinin bu coğrafyada olması gerektiğini, üretim planlamasının ise her zaman daha sağlıklı bir yapı oluşmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

“İki haftada istenilen makineyi Rus tüketiciye ulaştırıyoruz”

Bektaş Teknik İnşaat Ekipmanları ortaklarından Mehmet Bektaş da sektörle ilgili sorulara cevap verdi. İş makinelerinin ihracatında Rusya’nın kendi sertifikaları olduğunu ve tam kayıt olduğunu söyledi. Yürüyen motorlu araçların tamamının artık sigortalanması gerektiğini ifade eden Bektaş, “Genelde Rusya’da Türk malları tercih ediliyor. Çin’den daha iyiyiz. Kore ile yakınız. İtalya ile de yan yanayız. İnşaat sektörünün başarılarının bizim sektöre çok olumlu imaj katkısı var. Şu an Rusya’da OSTİM, İkitelli çok iyi biliniyor. Ruslar OSTİM çözülemeyeni çözer, oradaki işletmelerin yapamayacağı makine yok inancındalar. Bu ihracatımıza da çok önemli katkı sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin coğrafya açısından da çok büyük avantajı olduğunu kaydeden Bektaş, Türk girişimcilerin en fazla iki haftada sipariş verilen makineyi teslim edebildiğini, Çin’in ise bunu en iyi şartlarda 45 gün, bazen de 2-3 ay da yapamadığını vurguladı.

Rusya’da yan sanayinin yeterince gelişmediğini ifade eden Stella-Sutek Teknik İnşaat Ekipmanları Sahibi Ünal Atik de, “Bizim sektörde perakende gelişmemiş durumda. İvanova’da bir kısım üreticiler var. Ancak onlar Moskova’ya gönderinceye kadar, biz Türkiye’den daha çabuk getiriyoruz.” dedi. Atik Türk girişimcilere Rusya’da iki ayrı vergi sisteminin olduğunu, Federal vergilerle, özerk cumhuriyetlerin yerel vergilerinin olduğunu hatırlattı.

Valiler yatırımcıya araçları ile tek tek yatırım alanlarını gösteriyor

Wintech, Adopen Rusya Genel Müdürü Mehmet Ali Özarslan da Rusya’da uzun süredir herhangi bir sorun olmadığını, artık burada iş yapmak isteyen müteşebbisler için bir çok platformdan bilgi alma imkanı olduğunu söyledi. 2004’de sıfır arazi alarak yatırım yaptıklarını kaydeden Özarslan, “Burada iki konu önemli idi. Hammadde ya da pazara yakın olma. Bir de alt yapı hazırlıkları bazen çok uzun sürebiliyor. 3 yılda doğalgaz ya da 2 yıl da elektriğin bağlanması gibi. Doğru olan altyapısı hazır, eski Sovyet döneminden kalan fabrikalar alınarak işe başlanabilir. Uygun yerler bulunabilir. Biraz prosüdür olsa da başarılı yatırım imkanı var. Hatta bazı bölgelerin valileri yabancı yatırıma ciddi destek sağlıyor. Hazır yatırım alanlarını kendi araçları ile karşılayıp tek tek gezdirenler bile var…” diyerek tecrübesini aktardı.

OSTİM organize sanayi bölgesi 20’ye yakın farklı sektörde 5 binin üzerinde işletme ile 50 binin üzerinde çalışana istihdam sağlıyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı küçük ve orta ölçekli sanayi üretim alanlarından biri olan Ostim’de, Makine İmalat, Metal İşleme, Elektrik-Elektronik, İş Makineleri, İmalat Ekipmanları, Otomotiv, Plastik-Kauçuk, Tıbbi Araç Gereçler ana başlıklarında üretim yapılıyor.