Eş durumundan genel müdür oldu, Rusya'da rekor kırdı

217

Marks&Spencer, Rusya'da geçen yıl 150 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 180 milyon dolara çıkarmayı planlıyor. Şirketin Türkiye'deki cirosunun da bu sene 160 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Marks& Spencer'ın, Rusya'da yakaladığı bu başarılı ivmede, Marks&Spencer Rusya Genel Müdürü Yeşim Aydınoğlu'nun katkısı büyük. Onun bu göreve getiriliş hikâyesi ise eşi Haluk Aydınoğlu'na, daha nişanlıyken FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin tarafından Credit Europe Rusya genel müdürlüğünün teklif edilmesiyle başlıyor. Haluk Aydınoğlu, üç günlük Rusya seyahati sonrasında teklife olumlu bakar ama tek bir sorun vardır: Nişanlısı Yeşim Bulum, orada ne iş yapacaktır? Özyeğin'e bu durumu aktarır. Özyeğin'in çözüm bulması gecikmez ve Yeşim Hanım, Efes'in Rusya'daki planlama departmanında işe başlar. Ama onun için esas değişim, Rusya'ya yerleştikten bir iki yıl sonra gerçekleşir.

Bu kez Hüsnü Özyeğin, hiç beklemediği bir anda ona iş teklifi yapar; "Marks&Spencer'ın (M&S) Rusya ve Ukrayna operasyonları bize bağlı, gel birlikte çalışalım." Teklif Yeşim Hanım için caziptir ama aynı zamanda endişe vericidir de. Zira perakende alanında deneyimi yoktur. Ama işadamının ona olan inancı tamdır çünkü Özyeğin'e göre lojistiği başaran, perakende işinde de başarılı olur. Ortaya çıkan sonuç da bu kararın ne kadar yerinde olduğunun resmidir. Bugün Rusya'da 32 mağazası bulunan M&S'in İngiltere dışındaki metrekare başına ciro rekoru Moskova'daki bir mağazanın elinde. Bu, 'eş durumundan genel müdür' olarak işe başlayan Aydınoğlu'nun başarısının bir sonucu. Bu mağazanın yıllık cirosunun 21 bin dolar olduğunu söyleyen FİBA Holding Murahhas Azası Onur Umut, Türkiye'ye oranla Rusya'da daha fazla ciro yapmalarını, Rusların daha fazla alışveriş yapmasının yanı sıra Türkiye'de giyimin KDV'sinin yüzde 8 iken bu oranın Rusya'da yüzde 18 olmasına bağlıyor.

M&S'in İngiltere'deki merkezinden sonra başka ülkelerde ofis açmasının gündeme geldiğini belirten Umut, sözlerine şöyle devam etti: "Öncelikle bulunduğumuz 3 ülkeyi, Türkiye, Rusya ve Ukrayna'yı biraz daha sindirmemiz lazım. Buralarda epey büyüme potansiyeli var. Rusya'da Colin's, Koton, LC Waikiki gibi Türk markalarının yanı sıra M&S, US Polo, Cacharel gibi markaların Türk şirketleri tarafından yönetilmesi, perakende sektörümüzün ulaştığı noktayı ortaya koyuyor."

İyi personel seçme noktasında çok az yanıldığını söyleyen işadamı Hüsnü Özyeğin, gençlere verdiği desteği de, Credit Europe'u Rusya'da büyütmeye karar verdikleri dönemde eleman bulma süreçlerini paylaşarak anlatıyor: "İnsan Kaynakları Direktörümüz Hamdi Aydın'a, 'Üniversitelerimize Türk cumhuriyetlerden gelen gençleri bul, aralarından başarılı olanları bankamıza alalım.' dedim. Hamdi, 200 kişi belirledi. O dönemde Finansbank'ı henüz satmamıştım. 1,5 ay Finansbank'ta eğitim verdik. Azeri, Türkmen, Kırgız, Tacik, Kazak ve Ukrayna'dan olan gençler Rusça, İngilizce ve Türkçe biliyor."