Sberbank: Avrupa’da Türkiye’den daha hızlı büyüyen ülke yok

91

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, Dexia’nın Türkiye’deki yatırımı Denizbank’ı 3,5 milyar dolara satın aldı. Ön anlaşmanın imzalanması için İstanbul’a gelen Rus heyeti arasında bulunan Sberbank İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin çok hızlı büyüyen bir ekonomik pazara sahip olduğunu ifade eden Garkov, “Avrupa’da böylesine etkili pazar bulmanız mümkün değil. Avrupa’yı zor günler bekliyor. Biz Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz” dedi.

“TÜRK BANKALARI ÇOK İYİ YÖNETİLİYOR”

İstanbul’da Denizbank devrine dair ana hissedar Dexia SA ve Sberbank arasında nihai anlaşma törenine katılan Sberbank İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov, “2001 ve 2011 arası baktığımızda, Türkiye yüzde 43 gibi bir oranla büyüdü. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi.” diye konuştu.

Türkiye pazarının çok ilgi çekici olduğuna değinen Gorkov, “Türkiye piyasası çok etkili özellikle bu dönemde Avrupa’da böylesine etkili pazar bulmanız mümkün değil. Son olarak da bankacılık sistemi Türkiye’de çok gelişmiş durumda. Rekabete açık, IT sistemleri çok gelişmiş, iyi yönetiliyorlar” tespitinde bulundu.

“TL-RUBLE TİCARETİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Türkiye ve Rusya arasında, ruble ve TL kullanılmasını büyük avantajlar getireceğini söyleyen Gorkov, dövize yönelmekten ve kayba uğramaktan kurtulacaklarını belirtti. Gorkov, “Türk ve Rus yatırımcılar ödemeleri direk kendi para birimleriyle yapacaklar. Tabiî ki bunun için devletin izni gerekecek bizde bu ortamı sağlamak için çaba sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’YI ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu duruma değinen Sberbank İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov, Avrupa’yı zor günlerin beklediğini ve ciddi adımların atılması gerektiğini vurguladı. Bu dalgalanmaların Türk ve Rus ekonomisine de yansıyacağını ifade eden Sberbank Başkan Yardımcısı, “Krizin aşılması için eski ve yeni yönetimlere büyük iş düşecek. Ciddi kararlar almaları gerekiyor. Yunanistan’daki yapılacak seçim birçok şeyi belirleyebilir. Avrupa ekonomisinde politikacılarının vereceği hızlı kararlar ve yeni Fransa yönetiminin tutumu da belirleyici olacak.” dedi.

“DÜŞEN PETROL FİYATLARI DAHA KRİTİK SEVİYEYE ULAŞMIŞ DEĞİL”

Petrol fiyatların düşüşünü krizin etkisine ve taleplerin azalmasına bağlayan Gorkov, Rusya ekonomisinin bundan doğal olarak etkilendiğini belirtti. Ancak petrol fiyatının yüksek olmasının da bir avantaj olmadığını söyleyen Gorkov, “Yüksek fiyat Avrupa ekonomisini gelişmesini engelliyor bu da doğal olarak bize yansıyor bir nevi kısır döngü. Ancak düşen fiyatlar daha kritik seviyeye ulaşmış değil normal sayılabilir ancak bundan sonraki düşüşler ciddi etkisini gösterebilir” dedi.