Clinton: Rusya, Suriye’ye saldırı helikopteri veriyor

20

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Rusya’nın Suriye Beşşar Esed rejimine destek için saldırı helikopteri verdiğini iddia etti. Suriye’ye saldırı silahı satmadığını savunan Rusya, Clinton’ın iddiaları ile ilgili daha net açıklama bekliyor.

Rus haber ajanslarında yer alan bilgilere göre Clinton açıklamasında, “Rusya ile Suriye’ye askeri mühimmat taşıması konusunda karşı karşıya bulunuyoruz. Onlar zaman zaman gönderdikleri silahların Suriye’nin içerdeki çatışmalarda kullanılmasının imkansızlığını vurgulayarak, endişe etmememizi söylüyor. Bu doğru değil” eleştirisi getirdi ve Rusya’yı çatışmaların artmasına neden olmakla suçladı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby de Esed rejiminin kendi halkına karşı helikopter kullandığına dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland AFP’ye yaptığı değerlendirmede Clinton’ın eski Sovyet yapımı helikopterlerden bahsetmediğini, Rusya’nın Suriye’ye göndermek üzere hazırlık içinde olduğu saldırı helikopterleri ile ilgili endişelerini dile getirdiğini ifade etti.

ABD’li Senatör John Cornyn de Pentagon’a çağrıda bulunarak Esed rejimini silahlandıran Rus şirketi Rosoboronexport’a karşı adım atılmasını istedi. ABD’nin Afganistan’da kullanılmak üzere alım yapacağı 1 milyar dolar değerinde Rus yapımı helikopter anlaşmasının gözden geçirilmesi talep ediliyor.

Rusya silah ihraç şirketi Rosoboronexport Suriye ile askeri anlaşmaların uluslar arası hukuka uygun olduğunu söyledi, ancak saldırı helikopterleri ile ilgili değerlendirmede bulunmak istemedi.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan sözcü, “Rosoboronexport BM Güvenlik Konseyi ya da diğer uluslar arası hukuka aykırı bir şekilde silah ya da askeri teknoloji Suriye’ye vermiyoruz” dedi.

Ria Novosti’ye değerlendirmede bulunan askeri uzman Andrey Frolov, Sovyet döneminde Rusya’nın çok sayıda helikopteri Suriye’ye sattığını, son anlaşmanın 1990’lı yılların başına ait olduğunu, ancak yeni bir anlaşmanın olmadığını ifade etti. Bir başka uzman ise Clinton’ın bahsettiği konunun bakım için gelen Mi-24 ve Mi-17 helikopterleri ile ilgili konunun olabileceğine dikkat çekti. Tahminlere göre Suriye’nin 30’dan fazla Mi-24 ve 80’nin üzerinde de Mi-8 savaş helikopteri bulunuyor.