IC Holding, Rusya'da inşa edeceği 2 milyar Avro’luk 'Batı Otoyolu'na imza koydu

834

İbrahim Çeçen Holding (IC) İçtaş ve İtalyan Astaldi ortak girişiminin, Rusya'nın St. Petersburg kentinde inşa edeceği "Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi"ni kent valisi Georgiy Poltavçenko ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımı ile imzalandı.

Rusya'da kamu-özel sektör işbirliği modeli ile hayata geçirilen en büyük proje olma özelliğini taşıyan otoyolun ana bölümü teknik açıdan oldukça karmaşık bir yapıya sahip olup bir tünel ve iki köprü inşasını içerecek. Toplam yatırımın 2 milyar avro olması beklenen proje kuzey başkent olarak tanımlanan St. Petersburg'u uluslararası transferler için bir bağlantı noktası haline getirecek.

Batı Otoyolun toplam uzunluğu 48.9 km iken Türk şirketi IC Holding projenin orta kesimini inşaa edecek. 11.7 kilometrelik orta kesimin 7.5 km’si Neva Körfezi’nde deniz üstünde inşa edilecek, bunun içinde bir adet yükselir köprü (170 m), bir adet kablo askılı köprü (620 m), 1 adet extradose köprü (440 m), toplam 7570 metre viyadük ve 400 metre aç-kapa tünel bulunan 8 şeritli yola sahip olacak.

IC Holdingin yapacağı kısmın 2014 sonu itibariyle tamamlanması bekleniyor.

"Bu tür projelerle Rusya ve Türkiye'nin stratejik işbirliği artırıyor"

Projenin imtiyaz sözleşmesi törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, IC Holding'i Türkiye'den tanıdıklarını belirterek, başarılarına şahit olduklarını ve desteklerinin devam edeceğini kaydetti.

"Bu tür projelerle Rusya ve Türkiye'nin stratejik işbirliği artırıyor" diyen Bakan Yıldız, projenin kısa sürede bitmesini temenni etti ve açılışına gelmek istediğini de sözlerine ekledi.

Projede yer almış olmaktan gurur duyduklarını belirten IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen de inşaatı kaliteli şekilde yapacaklarını ve kısa sürede tamamlayacaklarını dile getirdi.

İmza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çeçen, bu projenin Rusya'da yer aldıkları en önemli proje olduğunu kaydetti. 2 milyar avro bedelle ihale edilen projenin, yap-işlet-devret niteliğinde olduğunu anlatan Çeçen, projeye 1,5 yıldır hazırlandıklarını belirtti. Çeçen, "Bütün hazırlıklarımız tamam. Ekiplerimiz şu anda işbaşında, geçici şantiyelerimiz kuruluyor, muhtemelen en kısa zamanda işimize başlayacağız'' şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin ekonomik başarısı dışarıda çalışan iş adamlarına yansıyor"

Türkiye hükümetinin son yıllarda gösterdiği performansın iş dünyasına da yansıdığını kaydeden Çeçen, Rusya'da da bu başarının kendilerine yansıdığını kaydetti. Çeçen, "Eskiden bizim böyle bir itibarımız yoktu. Şimdi ülkenin itibarından biz de yararlanıyoruz, hem de çok büyük ölçekte yararlanıyoruz. Bu anlamda, biz bir Avrupa şirketiyle ortağız ama biz kendimizi onlardan daha ileride, daha güçlü görüyoruz. Kendimizi güvende hissediyoruz. Biliyoruz ki arkamızda hükümetimiz var, başbakanımız var'' diye konuştu.

izmir vip kiralamarusyada şirket kurmak