Gazprom’dan Türkiye’ye TANAP hatırlatması

20

İran’dan gelen doğalgaz sevkiyatının patlama nedeni ile durması üzerine, Rusya’dan alınan doğalgazda artırıma gidildi. Türkiye’nin acil doğalgaz artırım talebine olumlu cevap verdiklerini açıklayan Gazprom, 2018 sonrası acil durumlarda Bakü’ye başvurabileceklerini de hatırlattı.

Gazprom sözcüsü Sergei Kuprianov yaptığı değerlendirmede, “Gazprom, daha önce de teknik arıza ya da aşırı soğuk dalgası gibi durumlarda Türkiye’deki ticaret ortaklarının taleplerine yanıt vererek güvenilir bir tedarikçi olduğunu göstermiştir.  Gazprom böyle durumlarda ortaya çıkan açığı her seferinde telafi etmiş, mevcut sözleşme hacminden daha yüksek miktarlarda doğalgaz tedarikinde bulunmuştur” dedi.

Türkiye, Rus doğalgaz ithalatı bakımından Almanya’nın ardından ikinci sırada. Rusya ve İran, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatında bulunan iki ana tedarikçi konumunda.

Öte yandan Gazprom sözcüsü Kuprianov, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ve Türkiye arasında Trans-Anadolu Boru Hattı’nın ortak yapımına ilişkin anlaşmanın imzalanmasını müteakiben, proje planlandığı gibi 2018 yılına dek tamamlanırsa, Türkiye’nin benzer durumlarda yardım için Bakü’ye de başvurabileceğini kaydetti.

Şahdeniz 2 havzasından çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin resmi anlaşması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Azerbaycan Enerji Bakanı Natıg Aliyev tarafından hafta başında imzalanmıştı.