Rusya AVM inşaatında birinci, Türkiye ikinci sırada

121

Türkiye, yapım aşamasındaki alışveriş merkezleri sıralamasında yaklaşık 700.000 metrekarelik yeni alan inşasıyla 2. sırada yer alıyor. İlk sırada ise 2,3 milyon metrekarelik yeni alan inşasıyla Rusya bulunuyor.

Retail News’de yayınlanan Cushman & Wakefield kaynaklı araştırma sonuçlarına göre yapım aşamasındaki alışveriş merkezleri sıralamasında Rusya ve Türkiye’nin ardından ilk 5'te yer alan ülkeler sırasıyla; Fransa, Ukrayna ve İtalya şeklinde sıraladı. Avrupa'da yapımına devam edilen en büyük ölçekli projelerden 3'ü (Mall of Istanbul, Marmara Park, Emaar Shopping Centre) de İstanbul'da yer alıyor.

Kira fiyatları en yüksek alışveriş merkezleri ise İngiltere ve Fransa'da bulunuyor. Türkiye de gerek talep gerekse kira fiyatları açısından yabancı sermayeli perakendecinin cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Avrupa'da geçtiğimiz yılın ikinci yarısında alışveriş merkezi arzı 3,6 milyon metrekareye yükselirken, 2011 yılı boyunca bu artışın toplamda 5,9 metrekareyi bulduğu ifade ediliyor.

2010'dan bu yana alışveriş alanlarındaki artış neticesinde doğu Avrupa topraklarına mevcudun yüzde 65'i oranında yeni alışveriş alanı eklendiği, 2012-2013 yıllarında tamamlanacak alışveriş merkezlerinin de tahmini 10,9 milyon metrekare yeni alışveriş alanı sunacağı kaydedildi. Bu sayede perakendecilere 6,4 milyon metrekarelik kullanılabilir alanın mağaza olarak kullanma imkanı sunulduğu belirtiliyor.