Kriz endişesi Rus yatırımcıları Kıbrıs Rum Kesimi'nden kaçırdı

36

Yatırımlarını Güney Kıbrıs’ta tutan Rusların, on milyonlarca Euro tutarındaki sermayesini İsviçre ve Malta’ya kaçırdığı haber verildi.

Alithia haberi “Hristofyas-Dimitriadis Rus Sermayelerini Laiki Bank’tan Kaçırıyor... Her Gün Yaptıkları Bankacılık Sistemimizi Şeytanlaştıran Açıklamaları Rusları Paniğe Soktu, Sermayelerini Malta ve İsviçre’ye Kaçırdılar” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, Rus sermayesinin Laiki Bank’tan kaçışının Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın geçen ay Avusturya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı ve Rum ekonomisini “masum” göstermek maksadıyla bankacılık sistemini kötülediği açıklamalardan sonra gözlemlendiğini belirtti.

Habere göre, Rus sermayelerinin başka Rum bankalarından da kaçırılması ihtimali yüksek. Güney Kıbrıs’ın AB destek mekanizmasına girmesinin, yabancı yatırımcıları endişelendirmemesi gerektiğini çünkü mekanizmanın, bankaları desteklemek üzere Güney Kıbrıs’a para akışı olacağı anlamına geldiğini, dolayısıyla güven olması gerektiği iddia edildi.

Gazete, kurumsal yatırımcıların sermayelerini maceradan geçmeyen bir ülkede bulundurmak istediğine işaret ederek, bu tür ülkelerin de İsviçre ve Malta olduğunu belirtti.

Rus sermayesinin, Güney Kıbrıs’tan kaçışının normal olduğunu yazan gazete, yabancıların, Başkan Hristofyas ve Merkez Bankası Başkanı’nın sürekli olarak yaptığı ve bankacılık sistemini “ “şeytanlaştıran” açıklamalarından etkilenerek, hareket ettiklerini yazdı.

Alithia’nın edindiği bilgilere göre, başka Rus sermayelerinin daha Laiki Bank’tan kaçması bekleniyor.