Rus ticari aracı GAZ, Türkiye'de üretime başlıyor

378

İlk olarak 2004 yılında ithal edilmeye başlanan Gaz hafif ticarî araçları, yeniden Türkiye yollarına çıkacak. Sakarya'da montaj hattı kurulmasıyla başlayan yeni distribütörlük anlaşması sonrası Türkiye'de monte edilen Rus markasına ait hafif ticarî araç modelleri bölge ülkelere de ihraç edilebilecek.

Rus ticari araç markası Gaz, 2004 yılından itibaren bir süre yer aldığı Türkiye pazarına Mersa Otomotiv'le devam etme kararı aldı. Sakarya'da kurulan montaj üretim hattı ile iç pazara olduğu kadar ihracata yönelik araçlar da hazırlamayı hedefleyen şirket, böylece Türkiye'ye yönelik katma değer de sağlamayı planlıyor. Rusya hafif ticari araç pazarında yüzde 52'lik paya sahip Gaz'ın ilk modeli Gazelle Business adıyla sonbaharda Sakarya'da monte edilmiş olacak.

Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, sektörde uzun yıllardır yetkili satıcı ve servis olarak hizmet verdiklerini ve bu tecrübe ışığında distribütörlük faaliyetlerine başlama kararı aldıklarını kaydetti. Gören, Türkiye hafif ticari araç pazarının Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olduğunu belirterek, "Daha önce Türkiye pazarında denenmiş, sağlamlığı ve ulaşılabilir fiyatı ile beğenilmiş bir marka ile başlamayı uygun bulduk. Sakarya'da öz sermayemizle yaklaşık 15 milyon Euro'yu bulacak bir yatırım ile montaj üretim hattı kuruldu. Burada montajlanacak araçlar yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaştırılacak. Kuzey Afrika ve Avrupa'yı öncelikli pazarımız görüyoruz. Gaz, klasikleşen Rus malı sağlamlığı, zor şartlarda sergilediği performansı ve uygun fiyatıyla özellikle büyümek isteyen küçük işletmelerimizin tercihi olacaktır." diye konuştu.

Türkiye pazarına ilk etapta 5 farklı üst yapı seçeneği sunacaklarını belirten Gaz Ticari Araçlar Türkiye Genel Müdürü Mustafa Sivri de Gazelle Business modelinin panelvan, şasi, uzun şasi, tek ve çift kabin modellerinin montajının gerçekleşeceğini kaydetti. Bu yıl 300 adetlik bir montaj planlandığını, 2013 yılı için toplam satış hedefinin ise 2 bin 500 adet olduğunu dile getirdi. Sivri, Türkiye pazarında özellikle hafif ticari araçlar arasında yoğun bir rekabet yaşandığını, bu ortamda Gaz'ın yüksek taşıma kapasitesi, tüm modellerde çift arka tekerlek ve fiyat avantajı gibi özelliklerinin öne çıkacağını ifade etti.

Gaz Ticari Araçlar Rusya Satış ve Pazarlama Direktörü Oleg Markov ise Türkiye pazarında kendilerine rakip olan diğer servislerin yedek parçalarından yüzde 20 daha ucuz satış yapacaklarını belirtti. 3,5 ton ağırlığı ve 1,5 ton yük taşıma kapasitesi ile Gaz'ın Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve diğer BDT ülkelerinde önemli pazar payına sahip olduğunu kaydeden Markov, "Türkiye, ihracatta istediğimiz başarıları elde etme yolunda en fazla önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Buradaki montaj üretim hattıyla Avrupa pazarlarına açılmayı hedefliyoruz. Türkiye'de üretilecek Gazelle Business, Avrupa normlarını karşılayacak özelliklere sahip olacak." dedi. Gaz'ın Türkiye'deki çalışmalarına neden ara verildiğine yönelik soruları cevaplayan Markov, geçmişte bazı hataların yapıldığını, araçların devamını sağlayamadıklarını belirtti. Gaz'ın yeni distribütörü olan Mersa Otomotiv, aynı zamanda Citroen yetkili bayii sıfatıyla satış, servis, yedek parça, sigorta ve 2. el hizmetleri sunuyor.