Putin de onayladı, Rusya 30 gün sonra resmen DTÖ üyesi

8

Rusya’nın 18 yıldır hayalini kurduğu Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği 30 gün sonra resmen başlıyor. Rusya parlamentolarının onayladığı 16 Aralık 2011’de imzalanan üyelik anlaşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de imzaladı.

1,9 trilyon dolarla dünyanın en büyük 9. ekonomisi olan Rusya DTÖ’ye 156. üye olarak giriyor.

Mevcut anlaşma çerçevesinde gümrük korumalarını uluslar arası standartlara getirecek olan Rusya ithalat vergilerini başlangıçta ortalama yüzde 10 seviyesinden yüzde 7,8’e çekecek.

Gümrük koruma duvarları 2013’te ortalama yüzde 7,4, 2014’de yüzde 6,9 ve 2015’de de yüzde 6’ya indirilecek. Özellikle telekomünikasyon şirketleri başta olmak üzere birçok sektör dış yatırıma açılacak.

Son gerçekleştirilen ankete göre Rusya halkının yüzde 39’u DTÖ üyeliğinden memnun. Bu rakam 2003’de yüzde 59 seviyesinde idi. Dünya Bankası tahminlerine göre örgüt üyeliği Rusya’ya kısa vadede yüzde 3,3, uzun vade de yüzde 11 ek büyüme sağlayacak.

Muhalefet partilerine göre Rusya’nın DTÖ üyeliği, ülkenin egemenliği ve güvenliğini tehdit ediyor. Özellikle de yerli ekonomi tüm sektörler açısından önemli ölçüde zarar görecek.

Ana muhalefet Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov, daha önce yaptığı açıklamada DTÖ üyeliğine ülkenin hazır olmadığını, uygun olmayan bir zaman diliminde sürecin uygulamaya konulmasını eleştirdi.

Rusya’nın DTÖ üyeliğini destekleyen Rusya Devlet Başkanı Putin’e göre korumacı ekonomik yapı durgunluk, düşük kalite ve yüksek fiyata neden oluyor.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da konuşan Ekonomi Bakanı Andrey Belousov, DTÖ üyeliği ile birlikte 2013’de 188 milyar ruble (5,7 milyar dolar) ve 2014’de de 257 milyar ruble (7,8 milyar dolar) bütçe kaybı yaşanacak. Ancak bakana göre DTÖ üyeliği sonrası dış ticaret artacak ve ücret ve vergi gelirlerindeki artış, reel kaybı azaltacak. İhracatın artacağını öngören Belousov’a göre, üretimde de rekabet nedeni ile kalitede önemli oranda iyileşme meydana gelecek.

rusyada firma kurmak